Toplam tüketim ve özel yatırımdaki değişimlerin işsizlik üzerine etkileri: Türkiye örneği
Effects of changes in the consumption and private investment on unemployment: Turkey
- Tez No: 357680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşsizlik sorunu birçok ülkenin yüzleştiği, artması durumunda ülkeleri hem ekonomik hem de sosyal açıdan etkileyen özellikle küresel kriz nedeniyle 2008 yılının son çeyreğinden itibaren daha da büyüyen bir olgudur. Şimdiye kadar işsizliğin nedenlerinin tespit edilmesi ve işsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada da Türkiye'de 2000 yılı sonrası dönemde toplam talepte meydana gelecek dalgalanmaların (tüketim ve özel yatırım harcamaları yoluyla) işsizlik üzerine olan etkileri mercek altına yatırılmıştır. Bu kapsamda karşılaşılan şokların kısa ve uzun dönemde işsizlik üzerine ne tarz etkiler oluşturduğu vektör otoregresif model aracılığıyla incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda 2000 ve 2012 yılları arasında ülkemizde tüketim ve özel yatırım harcamaları ile işsizlik arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Özel yatırımın etkilerinin ise tüketim harcamalarına göre daha kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become one of the fact which every country encounter and affected economically and socially. Many studies have been carried out to identify the underlying reasons behind and possible solutions to unemployment. In this study, the effects of the change in aggregate demand (via consumption and investment change) on unemployment is analyzed focusing on the case of Turkey after the year 2000. In this respect, the long run effects of the encountered shocks on unemployment has been studied using a Vector Auto Regressive Model. The results obtained present that there exist a long run relationship between the unemployment rate, consumption and private investment expenditure in Turkey between the yearts 2000 and 2012. It is concluded that the effect of private investment is more permanent when it is compared with the effect of consumption expenditure on unemployment.