Essays on endogenous time preference and strategic interaction
Endojen zaman tercihi ve stratejik etkileşim üzerine makaleler
- Tez No: 357712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez endojen zaman tercihi modellerinde denge dinamiklerinin varlığı ve özelliklerinin çalışıldığı üç ayrı makale içermektedir. İlk makalede, Stern (2006) tarafından ortaya konan optimal büyüme modeli yeniden ele alınarak, bu makalede cevaplanmak üzere bırakılan değer fonksiyonun hemen her yerde türevinin alınabilirliği ve optimal yolun hemen her yerde tek olması hususları ispat edilmiştir. Ayrıca, geleceğe odaklı sermayenin fiyatındaki küçük değişikliklerin denge dinamikleri üzerindeki niteliksel etkisi gösterilmiştir. Zaman tercihinin endojen olduğu çalışmaların hemen hemen hiçbirinde aktörler arasındaki stratejik etkileşim göz önüne alınmamaktadır. İkinci makalede, endojen zaman tercihli stratejik büyüme modeli altında, aktörlerin birbirlerinin stratejilerine kendi stratejilerini artırarak cevap verdikleri Süpermoduler Oyunların açık döngülü bilgi yapısı altında yeter şartları ortaya konmuş, bu oyun yapısı altında başlangıç şartlarındaki farklılıkların uzun dönem içerisinde ortadan kaybolduğu ispatlanmıştır. Ayrıca, sayısal olarak, tek başına ele alındıklarında yoksulluk kapanına takılacak aktörlerin, başlangıç koşulları açısından daha zengin bir aktörle stratejik etkileşime girdiklerinde bu kapandan kurtulabildikleri gösterilmiştir. Son olarak, üçüncü makalede mülkiyet haklarının tanımlı olmadığı bir ortamda, aktörlerin zaman tercihlerinin ekonomideki kaynaklarla belirlendiği durumda işbirliği dengesinin ve açık döngülü bilgi yapısı altında işbirliğinin olmadığı Nash dengesinin varlığı gösterilmiş, bu Nash dengesinin etkinliği ve işbirliği dengesinden niteliksel farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes three self contained essays on the existence and qualitative properties of equilibrium dynamics under endogenous time preference. In the first essay, we reconsider the optimal growth model proposed by Stern (2006). We prove the almost everywhere differentiability of the value function and uniqueness of the optimal path, which were left as open questions and show how a small perturbation to the price of future oriented capital qualitatively changes the equilibrium dynamics. Almost none of the studies on endogenous time preference consider the strategic interaction among the agents. In the second essay, by considering a strategic growth model with endogenous time preference, we provide the sufficient conditions of supermodularity for dynamic games with open-loop strategies and show that the stationary state Nash equilibria tend to be symmetric. We numerically show that the initially rich can pull the poor out of poverty trap even when sustaining a higher level of steady state capital stock for itself. Lastly, in the third essay, we consider the socially determined time preference which depends on the level of fish stock and characterize the basic fishery model under this setup. We provide existence of collusive and open-loop Nash equilibria and compare the efficiency and qualitative properties of them.