American cinema and popular representations of women in Early Republican Turkey
Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde Amerikan sineması ve kadınların popüler temsilleri
  1. Tez No: 357752
  2. Yazar: MÜZEYYEN KARABAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez 1930'lardaki Amerikan sineması ve Türk kadını arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. 1930'larda Türkiye'de politik reformlarla beraber toplumda kültürel değişimler mevcuttu. Bunun bir boyutu ise filmlerdi. 1930'larda Türkiye'deki sinemalara egemen olan ise Amerikan filmleriydi. Amerikan filmlerinin ve Türk sinema dergilerinden Holivut, Holivut İstanbul Magazin, Yıldız'ın Türk kadınına rol model teşkil eden yeni bir kadın türü önermede katkısı olduğunu göstermeyi amaçlıyorum; bu sinema söylemi üzerinden Amerikalı sinema yıldızları güzellik, spor, karakter özellikleri, cinsiyet ilişkileri ve tüketim açısından kadınlara bir rol model olmaya özendirilmiştir. Türk popüler kültürünün Amerikanlaştırılması ve Amerikanın kültürel etkisini vurgulamada, mevcut tarihyazımı 1940'lara, özellikle Marshall Plan'ı sonrasına odaklanmaktadır. 1930'lu yıllardaki Amerikan filmlerini, sinema yıldızlarını, Holivut, Holivut İstanbul Magazin, Yıldız sinema dergilerini, Türk basının kurguladığı kadın üzerinden etkileri inceleyerek, Türk popüler kültürünün Marshall Plan'ından önce Amerikanlaştığını savunuyorum. Bu tez ayrıca sinema dergilerinin kurguladığı kadın söylemini keşfetmekte ve bunu Kemalist ideolojisinde sunulan ideal kadın imgesiyle de karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between American cinema and Turkish woman in the 1930s. Along with political reforms, there were cultural transformations in the society in the 1930s in Turkey. One of the dimension of it was movies. It was the American movies which dominated the Turkish screens in the 1930s. I aim to show that American movies and the Turkish movie fan magazines Holivut, Holivut İstanbul Magazin, Yıldız contributed in depicting a new type of woman which represented a role model for Turkish women; through this American cinema discourse, American cinema stars were promoted as a role model for women in terms of beauty, sports, personality traits, gender relations and consumerism. Current historiography focuses on the Americanization of Turkish popular culture and underlining cultural influence of America in the 1940s, especially after Marshall Plan. Examining influence of American movies, American cinema stars, the movie fan magazines Holivut, Holivut İstanbul Magazin, Yıldız, the Turkish press' construction of women in the 1930s, I argue that Turkish popular culture was already becoming Americanized before the Marshall plan. This thesis also explores the discourse of Turkish movie fan magazines construction of women and compare it with“the ideal woman image”presented by Kemalist ideology.