Yazılı anlatıma ilişkin bir eser: Ahmet Rasim'in İlâveli Hazine-i Mekâtîb Yahud Mükemmel Münşeât adlı eserinin incelenmesi ve metni (s. 195-415)
A piece of art about written expression: Examination of page 195-415 of the book of Ahmet Rasim named as The Treasure of The Letters with Addition or Perfect Literary Magazines and the text
- Tez No: 357774
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yazışmaların toplum yaşantısında önemli bir yeri vardır. Yazanın kişiliğini, hayata bakış açısını, dilek ve isteklerini bütün şeffaflığıyla karşı tarafa yansıtır. Eski çağlardan beri yazışmalar insanlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan, uzun yıllardır geleneğini sürdüren ve insanların tüm samimiyetlerini gözler önüne seren bir iletişim aracı olmuştur. Tanzimat dönemi ile birlikte yeni yazışma kurallarını ortaya koymak amacıyla türlü eserler kaleme alınmıştır. Bu eserlerden biri de Ahmet Rasim'in“İlâveli Hazine-i Mekâtib Yahud Mükemmel Münşeât”adlı eseridir. Eser, yazıldığı dönemde kullanılan hem resmî hem de gayr-i resmî birçok yazışma türünü içinde barındırır, yazışma türleri ve kuralları hakkında önemli bilgiler verir, örnekler sunar. Tez konumuz, Ahmet Rasim'in adı geçen bu eserinin çevriyazı ile tespiti ve içeriğini oluşturan türlerin belirlenmesi şeklinde çerçevelenmiştir. Çevriyazı kısmı söz konusu eserin hacimli olması nedeni ile 195-415'inci sayfalarla sınırlandırılmıştır.“İlâveli Hazine-i Mekâtib Yahud Mükemmel Münşeât”ın çevriyazı metninin tespiti ve ilgililere sunulması kadar, o dönemde resmî ve gayr-ı resmî alanlarda işlek şekilde kullanılan yazı türlerinden hangilerinin günümüze ulaştığı, hangilerinin isim değiştirerek kullanılmakta olduğu sorunu, çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Bu konular çerçevesinde tez çalışmamız, esas itibarıyle, yukarıda değindiğimiz üzere, Ahmet Rasim'in adı geçen eserinin çevriyazısının hazırlanması ile eserin içeriğini oluşturan türlerin incelenmesini içermekte ve böylece günümüzdeki yazışmalara gerek dil kullanımı gerekse yazışma çeşitleri bakımından katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Correspondence has an important place in the life of the community. It reflects with transparency the writer's personality, outlook on life, the wishes and aspirations. Since ancient times it provides communication between people, continues the tradition for many years and becomes a communication tool which reveals the intimacy. From the beginning of Tanzimat Period (Reform Era: the political reforms made in the Ottoman State in 1839) all kinds of works were written with the aim of revealing the new rules of the writing. One of these works is a book named“The Treasure of the Letters with Addition or Perfect Literary Magazines”by Ahmet Rasim. This work contains many types of writing used both official and non-official in the period when they had been written, gives important information about the types and rules of writing and provides the relevant examples. Our thesis topic has been framed with the establishing of the transcription of this work by Ahmet Rasim and with the identification of the types that make up its contents. Its transcription portion has been limited from page 195 to page 415 because of its having a large volume. The establishing of the transcription of“The Treasure of the Letters with Addition or Perfect Literary Magazines”and its submission to those concerned and that which types of writing commonly used formally or non-formally in the mentioned period have reached today, and that which of them have been used by changing of their names today constitutes the basis of our work. As mentioned above, our thesis within the scope of this topic aims essentially the preparation of the transcription of the mentioned work by Ahmet Rasim and the examination of the types that form its content, and to contribute to both in terms of the kinds of writing and the language using.