Osmanlı Devleti'nde iktisat eğitiminin gelişimi (1859-1923)
Development of education of economics in Ottoman State (1859-1923)
  1. Tez No: 340479
  2. Yazar: İ.SEYFEDDİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Economics, Education and Training, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Osmanlı'da iktisadın akademik bir disiplin olarak gelişimi ve iktisat eğitiminin doğuşuna ilişkin süreç iki dinamik üzerinden ilerlemiştir. Bunlardan ilki, Osmanlı Devleti?nde eğitimin modernizasyonu diğeri ise Tanzimat sonrası giderek etkisi artan iktisadi kültürdür. Bu iki dinamik iktisat eğitiminin hayat bulacağı şartları adeta olgunlaştırmıştır. Bu şartlara bağlı olarak iktisat alanında ortaya çıkan donanımlı personel ihtiyacı, Mülkiye Mektebi?nin kurulmasına zemin hazırlamıştır. Böylelikle iktisadi tedrisata ait süreç bu modern mekteple birlikte hız kazanmıştır. Mülkiye?yi takiben programlarında iktisadi tedrisata yer veren diğer modern okullar kurulmuş, bu okullarda ders vermek üzere hocalar görevlendirilmiş ve beraberinde ders notları ile ders kitapları ortaya çıkmıştır. Netice itibariyle tüm bu gelişmeler iktisat eğitiminin de yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir.Osmanlı Devleti?nde iktisat eğitiminin ortaya çıkışını ele alan araştırmamız kapsamında: Programlarında, iktisatla ilgili dersler bulunan eğitim kurumlarının anlatımı, bu kurumlarda eğitim vermiş olan hocaların tanıtımı ve yine bu derslere ait yazılı örnekleri oluşturan ders notlarının ve kitaplarının analizine yer verilmiştir. Böylelikle iktisadi tedrisat; kurum, hoca ve eser olmak üzere üçlü bir sacayak üzerinden incelenerek Osmanlı Devleti?nde iktisadın akademik anlamda hangi süreçlerden geçtiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu veriler üzerinden de Osmanlı Devleti?ndeki iktisat düşüncesine ait değişim süreci değerlendirilmiştir.Netice olarak iktisadın neden modern bir disiplin olduğu ve bu modern disiplinin dayandığı tarihsel temellerle ilgili birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Öte yandan tüm bu gelişmelerin, Osmanlı Devleti?nin modernleşme sürecini hangi yönüyle etkilediğine ilişkin çeşitli bulgulara ulaşılarak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergence of education of economics was based on two main processes in Ottoman State. The first one of these processes was modernization of education, the second one was occurence of economical culture in Tanzimat Period. These two processes formed the conditions which required education of economics in Ottoman State. First of all, Mülkiye School was established as an effect of these conditions. After that other schools which have lesson of economics in their schedules were established. Teachers and textbooks were emerged to these developments simultaneously. As a result of all these developments education of economics were generated in Ottoman State. In this study, we tried to give knowledge about the schools which have lessons related with economics in their schedules. After that we explained the life of teachers of economics. Moreover, we analysed textbooks of economics used in these schools. As a result, education of economics was discussed with educational institutions, teachers and their books.Consequently, the study was completed by reaching answer of this question: ?why is economics a modern discipline??. Then, we found out the historical fundamentals of this discipline in Ottoman State. After that another result was about the effects of these developments to Ottoman modernization processes.