Masalların dönüşü, masalların dönüşümü: Çağdaş Türk edebiyatında Grimm Masallarının metinlerarası kullanımları (Murathan Mungan örneği)
Circle of tales, transformation of tales: Intertextual usages of Grimm Tales in comtemporary Turkish literature (Murathan Mungan case)
- Tez No: 357785
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Murathan Mungan'ın hikâye ve romanlarında Grimm masallarının metinlerarası yöntemlerle nasıl kullanıldıkları Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi'nin temel prensiplerinden olan disiplinlerarasılık ilkesi bağlamında halk biliminin kuram ve yaklaşımları ile edebiyat biliminin yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Konu iki sorunsal temelinde tartışılmıştır. Sorunsallardan biri Murathan Mungan'ın metinlerinde kullanılan Grimm masallarının niteliği itibariyle masal türü kapsamına giren diğer anlatılardan farklı olmasıdır. Bu farklılığı ortaya koyabilmek için masal türü disiplinlerarası metodla, halk bilimi ve edebiyat bilimi kuram, yaklaşım ve yöntemleri birarada kullanılarak ele alınmıştır. Daha sonra, bu iki disiplin bağlamında temel özellikleri ortaya koyulan Grimm masallarının Murathan Mungan'ın metinlerinde ne şekilde yer aldıkları araştırılmıştır. Çalışmanın diğer sorunsalı Murathan Mungan'ın anlatma esasına bağlı hikâye ve romanlarında Grimm masallarının metinlerarası yöntemlere başvurularak ne gibi işlevlerle kullanıldıklarıdır. Bu sorunsal bağlamında metinlerarası eleştiri yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda masal türünün, halk bilimi ve edebiyat bilimi disiplinlerinden her ikisinin de kuram, yaklaşım ve yöntemleriyle tarifi yapılmış ve bu tarif bağlamında Grimm masallarının tespit edilen niteliklerinin Murathan Mungan örnekleminde çağdaş Türk edebiyatı metinlerinde nasıl ve ne işlevle kullanıldıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, how Grimm tales are used with the intertextual methods in Murathan Mungan's tale and novels is researched in the context of interdisciplinary principle which is one of the essential principles of Comperative Literature Studies by using the folklore theory and approaches and literary criticism methods. The subject is discussed on the basis of two problematics. One of the problematics is Grimm tales used in Murathan Mungan's texts in consideraditon of their characheristic are different from other narratives. To be able to bring up this difference the tale genre is handled with interdisciplinary method, by using folklore and literary criticism theory, approach and methods together. Than, in what way Grimm tales, basic features of which have proved in the contexts of these two disciplines, are located in Murathan Mungan texts is researched. Other problematic of the study is by applying which intertextual methods and with what functions Grimm tales are used in Murathan Mungan's tales and novels depending on the principle of narrative. In the context of this problematic intertextual critical method is used. As a result of this study, tale genre is described in a way that does not miss one of the theory, approach and methods of folklore and literary criticism, and in the context of this description how and with what function the characteristics of Grimm tales are used in Murathan Mungan sample, in contemporary Turkish literature is put forward.