Romandan sinemaya uyarlamalar: 1960-1986
Adaptation from novel to cinema: 1960-1986
  1. Tez No: 357784
  2. Yazar: FİLİZ DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez, uyarlama eleştirileri ve sorunları etrafında roman-sinema ilişkisi üzerine kurulu bir çalışmadır. Bu çerçevede roman ve sinemanın tarihsel süreci, dil ve anlatım unsurları tespit edilerek bu iki anlatının birbirini etkileyen sanatsal gelişimleri vurgulanmıştır. Uyarlama yaklaşımlarının ele alındığı bu araştırmada temel uyarlama sorunlarına ilişkin görüşler tespit edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca uyarlamalar açısından 1960-1986?lı yılların kronolojik değerlendirilmesi yapılarak Türk sinemasında öne çıkan roman uyarlamaları ve bu yapımlara yansıyan eleştirel bakış açısı saptanmıştır. Araştırmanın son kısmında klasik yapıtlardan seçilen karşılaştırmalı roman-film analizleriyle teoride ifade edilen uyarlama problemlerinin, incelenen bu eserlere nasıl yansıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on novel-cinema relationship from the perspective of adaptational issues and its critic. In this context, after historical background of the relations of novel-cinema duo, language and narrative features having been defined, emphasize is put on the question of how these two different style affect each other in the process of adaptation and what has been the historical developmental process of this interrelation. In this work, in which adaptational aproaches have been dealt with, fundamental adaptational questions are tried to be answered and basic point of views has been analysed. In this paper, from the perspective of adaptation, time period between 1960-86 was taken into consideration in its chronological order. Prominent cinema adaptations of novels which was produced within this time span and their criticism are evaluated. At the end of the research, practise, which are seen as the cinematic adaptation of prominent novels, theoretical issues and influence which exists among novel-cinema duo are studied and the question of how this interrelation is reflected on cinematic productions that are mentioned in this paper, is tried to be answered.