The functional ground of the organization of the living body in Aristotle
Aristoteles'te canlı vücudunun organizasyonunun işlevsel zemini
  1. Tez No: 357821
  2. Yazar: GİZEM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES FRITSCHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Canlı vücudu birçok farklı parçadan mürekkep bir bütündür. Bu bütünün yapısı bir canlı türünden ötekine farklılıklar göstermektedir. Her canlı aynı vücut parçalarına sahip değildir; fakat, yapısal farklılıklarına rağmen, vücut parçalarının genel özelliği, canlının hayatını sürdürmesine yardımcı faaliyetlerde bulunabilmeleridir. Ayrıca, parçalar yapısal farklılıklar gösterse de, farklılıklar, canlıların farklılık gösteren hayat tarzlarıyla mutabakat halindedir. Hayat tarzı ile kastedilmek istenen her bir türün kendine özgü yaşam pratiklerine sahip olmasıdır. Dolayısıyla, mesele, her bir türün, her nasılsa, isabetli bir şekilde, hususi olarak kendi yaşam tarzına faydalı olabilecek yapısal donanıma sahip olmasıdır. Aristoteles?e göre, parçaların uyumlu ve faydalı karakteri, şans eseri ortaya çıkan tatlı bir netice olmaktan çok uzaktır. Tam tersine, bu özellikler parçaların varlık zeminini teşkil eder. Parçalar, hatta ve hatta bütün vücut, sundukları hizmetler tarafından koşullanmış organlardır. Bu hizmetler onların işlevlerdir. Bu tezin amacı, Aristoteles'in, parçaların var-ola-gelmelerini ve muayyen yapısal özelliklerini onların işlevlerine niçin ve nasıl dayandırdığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The living body is a complex structure consisting of multiple parts, and its structural arrangement shows variations from one species of living beings to another. Yet, despite the differences in their structures, the parts of living beings in general are capable of performing activities which are useful for the maintenance of the life of the possessor. Furthermore, the structural differences of the parts are quite in line with the varying demands of the varying modes of life. In other words, given that different species have different life practices, each species is somehow endowed with exactly those parts which are useful particularly for its own mode of life. According to Aristotle, this fitting and beneficial character of the parts, far from being a lucky outcome, constitutes the ground of the coming to be of the parts. The parts of the living body and the body as a whole are instruments whose coming to be is conditioned by the services they make which constitute their function. This thesis aims to show why and how Aristotle grounds the coming to be of the parts and the specific structures they have on a functional basis.