A decision support system for air cargo warehouse design
Hava kargo deposu tasarımı için bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 357822
  2. Yazar: ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hizmet standartlarının yüksek olduğu ve rekabetin gittikçe kızıştığı hava kargo taşımacılığı sektöründe depo tasarımı kritik bir konudur. Hava kargo depolarının tasarımcıları karar verme sürecinde maliyet, sistem çöküş riski, müşteri algısı ve pazarlama gücü gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak, alternatif tasarımları değerlendirmeye ve optimum olanı ortaya çıkarmaya çalışırlar. Hava kargo depolarının tasarımı genellikle operasyonel tasarım üzerinde geniş bir tecrübeye sahip olan; fakat teorik bir çerçeveye bağlı olarak meseleyi farklı boyutlardan ele alan alternatifler önermekte geri kalan tasarım ve danışmanlık firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Alternatif depo tasarımları, körük sayısı, iş istasyonu sayısı ve depolama alanları gibi kaynakların farklı birleşimleri göz önünde bulundurularak üretilir. Bu alternatifler, çok kıstaslı karar verme süreçlerinde kullanılan analitik metodolojilere ihtiyaç duyar. Bu noktada, operasyonel performans değerlendirmesinde popüler bir araç olan benzetim ile hem niteliksel hem de niceliksel kıstaslara dayanan değerlendirmelere imkân sağlayan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), bu tür problemler için literatürde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada AHP yaklaşımına dayalı, esnek ve kullanıcı dostu bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Karar destek sistemi, tasarım alternatifleri üretmede, bu alternatiflerin performanslarını ölçmede, bir grup karar kıstasına göre bunları değerlendirmede ve raporlamada kullanılmak üzere tasarlamıştır. Grafik arayüzler, insan-makine etkileşimi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu ortam, Avrupa'nın en büyük hava kargo taşıyıcılarından birine ait gerçek verilerle çalıştırılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Warehouse design is critical in the air cargo industry, where the service standards are high and the competition is getting harder. The designers of air cargo warehouses consider various criteria like costs, system failure risks, customer perception and marketing power to evaluate the alternative designs and find the optimal one. The issue of designing an air cargo warehouse is generally considered by design and consulting companies, which provide a broad experience in operational design but they lack in suggesting different alternatives based on a theoretical framework. The alternative warehouse designs are generated by allowing different combinations of resource capacities such as the number of gates, workstations and storage areas. The evaluation of these alternative designs requires the use of analytical methodologies for multi criteria decision making. At this point, simulation which is a popular tool to evaluate the operational performances and Analytical Hierarchy Process (AHP) which provides the ability to evaluate in accordance to qualitative as well as quantitative criteria, appear to be the common tools used in the literature for such problems. In this study, a flexible and user-friendly Decision Support System (DSS) is developed based on simulation and AHP approaches. The DSS is used to generate design alternatives, evaluate their performances, rank them according to a set of decision criteria and report the results. The graphical interfaces are designed in accordance with the consideration of the man-machine interaction to increase its functionality. The environment is applied with real-time data in one of the Europe's biggest air cargo carriers and the findings are discussed.