Evaluating and designing an internal control system for information systems using control self-assessment method
Bilgi sistemleri için iç kontrol sisteminin değerlendirilmesi ve tasarlanmasinda kontrol özdeğerlendirme metodunun kullanımı
  1. Tez No: 357836
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. BİLGİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde Bilgi Sistemleri iş dünyasının kalbinde vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Birçok iş bilgi teknolojileri vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Etkin ve verimli iş süreçleri oluşturarak iş hedeflerine ulaşılması bilgi sistemleri kontrol sistemi ile sıkı sıkıya bağlıdır. Kurumlar bu hedeflere ulaşmak için en iyi uygulamaları içeren çerçeve ve standartları kullanmaktadır. Kurumlarda; istenmeyen olayların ve kayıpların önlenmesi, operasyonların etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Geçmişte çeşitli büyük kurumlarda yaşanan vakaların sebebi olarak kurumlarda etkin bir risk yönetiminin yapılamaması ve etkin bir iç kontrol sisteminin eksikliği gösterilmektedir. Kurumların etkin bir risk yönetimi ile riskleri minimize edecek etkin bir iç kontrol sisteminin tasarlanması hem bu türden olayların yaşanmaması hem de operasyonların daha etkin, verimli ve uyumlu şekilde yürütülmesi için çözüm olarak sunulmaktadır. En iyi uygulamalara ilişkin standart ve çerçevelere uyumun önemi, bilgi sistemleri kontrol sistemi, kontrol hedefleri, kontrol uygulamaları konularında çoğu bilgi mevcuttur. Fakat tüm bu bilgileri bilgi sistemleri kontrol sisteminin tasarlanmasına yönelik olarak bir arada ele alan bir çalışma olması bakımından çalışmamız önem taşımaktadır. Bilgi Sistemleri için kontrol sistemi tasarımı, en iyi uygulamalara yönelik standart ve çerçevelere uyum konuları üzerinde çeşitli çalışmalar olmasına rağmen ilgili çerçeve veya standartlara uyumlu bir kontrol sisteminin“Nasıl”tasarlanacağı hususu açıkta kalmıştır. Bu tez çalışması“Bilgi Sistemleri için İç Kontrol Sistemi Nasıl Tasarlanır?”sorusuna cevap sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmamızı temel kritik bilgi sistemleri süreçlerine değinerek Kontrol Öz değerlendirme Metodunu uyumluluk için etkin bir araç olarak sunmaktayız. Bu tez çalışmasında kritik bilgi sistemleri süreçleri için iç kontrol sisteminin Kontrol Öz değerlendirme metodu ile 'Nasıl' tasarlanacağının açıklığa kavuşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Information systems take its crucial role in the heart of business life today. Most of the business operations are held via information technology. Achievement of business objectives are strictly related with information systems (IS) internal control system in order to create effective and efficient business processes. It is very important for organizations to prevent undesirable events and operate activities effectively and efficiently in achieving business objectives. Fraud events took place in some of reputable organizations and the reasons for these events are concluded to be the lack of risk management and effective internal control system. After these fraudulent events in organizations, frameworks developed to manage risks and reconstruct their internal control systems. Designing an effective risk management and an internal control system is proposed as a solution for more effective and efficient operations. Recently, information systems became very important in operational activities since most of them are done by information technology. This dependency forced organizations to manage risks related with information systems and establish an IS internal control system. Control objectives for minimizing risks, their control practices and test steps of these controls are provided in reference guides. Control objectives are located under the IS processes. Risk and control specialists deal with risks in these processes and controls to minimize them. They are expected to work on making organizations compliant with related laws and regulations as well as internal policies and rules by designing controls. Several information can be found about importance of complying with the standards, frameworks, IS internal control system, control objectives, control practices. However, studies lack the answer for“How”to design internal control system in compliance with related frameworks and standards. This thesis provides an answer for the question of“How to design IS internal control system?”In this study“Control Self-Assessment Method”is proposed as an effective method by mentioning essential critical IS processes. Control Self-Assessment method is selected since it provides a flexible solution which is especially appropriate for designing an internal control system to achieve changing objectives of the companies.