Investigation on the population of Lacerta danfordi (Reptilia: Lacertidae) distributed in Fethiye
  1. Tez No: 35784
  2. Yazar: MERAL MALSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada Fethiye Bölgesi'nin muhtelif lokalitelerinden toplanan 21 d?, 12 9$, 6 juv. numune üzerinde bireysel ve coğrafi varyasyonlar incelenmiş, biotop ve vertikal dağılışları hakkında gözlemler yapılmıştır. Son yıllarda iyice karışık bir hal alan L. danfordi türünün taksonomik durumunu aydınlatmak ve populasyonlara ait varyasyonların daha iyi tanıtılmasını sağlamak amacıyla yapılan araştırmalar neticesinde Fethiye Bölgesi materyalinin Budak (1976) *ın Güney-Batı Anadolu'dan incelediği ve L.d. pelasgiana olarak adlandırdığı alttüre dahil edilebileceğini belirtebiliriz. Böylece araştırma sonuçlarımız, daha önce Güney-Batı Anadolu'da L.d. pelasgiana alttürünün bulunduğunu açıklayan Budak (1976) ve Başoğlu-Baran (1977) görüşlerini de doğrulamaktadır. Diğer taraftan L. danfordi türünü, L. oertzeni ve L. danfordi türlerine ve bunları da alttürlere ayıran J. Eiselt- J.F. Schmidtler (1987) çalışmasına göre Fethiye materyalinin bunlardan hangi alttüre dahil edilebileceği hususunda belirli bir sonuca varılamamıştır. Biotop ve vertikal dağılışları hakkındaki görüşlerimiz sayfa 18'da açıklanmıştır. Biotop bakımından materyalimiz tamamen kayalık arazide, çoğu terk edilmiş evlerin taş duvarları arasında, sudan fazla uzak olmayan yerlerde yaşamaktadır. Vertical dağılış bakımından materyalimiz deniz seviyesinde olduğu gibi, deniz seviyesinden daha yüksek yerlerde de yaşamaktadır (Seki Yaylası'nda 1 250 m.).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the individual and geographic variations of 21 oV, 12 and 6 juvenile specimens, collected from different localities of Fethiye region, were examined and observations were made on the biotop and vertical disribution. As a result of investigations to declare the taxonomic shape of L. dan fordi which became a complicated situation recent years and provide a better description on variations belonging to populations; we can state that the samples of Fethiye region can be included in L. d. pelasgiana that were called and examined in southwestern Anatolia by Budak (1976). Thus, our research results verify the observations of Budak (1976), who explained the existance of L d. pelasgiana in southwestern Anatolia before, and Başoğlu- Baran (1977). On the other hand, we could not reach any result concerning the samples of Fethiye in which they included in the classification of J. Eiselt- J. F. Schmidtler. Our sight on the biotop and vertical distribution are explained in page 1 8. From the biotop viewpoint our samples were found completely stony parts, mostly between the stone walls of abundant houses not far from the water. From the wievpoint of vertical distribution, our samples live at the high attitudes as they live in the sea level (Seki high plateau, 1250 m).