Pulmoner endarterektomide postoperatif sonuçları etkileyen faktörler: 50 vakanın analizi
- Tez No: 357882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN YILDIZELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon'un (KTEPH) tedavisi, pulmoner endarterektomi'dir (PEA). Ameliyat sonrası erken dönem mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler konusunda bir fikir ayrılığı bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, PEA sonrası erken postoperatif sonuçları etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Pulmoner endarterektomi operasyonu yapılan ilk 50 KTEPH hastası çalışmaya alındı. Tüm veriler prospektif olarak veritabanına işlendi. Hastaların demografik özellikleri, PEA öncesi transtorasik ekokardiyografileri bulguları, sağ kalp kateterizasyon ölçümleri ve cerrahi sırasında ölçülen parametrelerin morbidite ve mortalite üzerindeki etkileri araştırıldı. Hastaların 28'i kadın, yaş ortalamaları 46±14 (14-74) idi. Mortalite 7 (%14), morbidite ise 15 (%34) idi. Cerrahi öncesi ortalama sistolik pulmoner arter basınç (sPAB) 90±25 mmHg ve ortalama pulmoner vasküler direnç (PVR) 1008±471 dyne.sn.cm-5 idi.
Özet (Çeviri)
The treatment of chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is pulmonary endarterectomy (PEA). The factors affecting early mortality and morbidity after surgery are not certain. The aim of this study is to determine the factors affecting early postoperative results after PEA. The first 50 CTEPH patients that underwent PEA were analised in this study. All data were collected prospectively. Effects on postoperative mortality and morbidity of patient demographic information, preoperative transthoracic echocardiography findings, right heart catheterisation recordings and parameters that were recorded during surgery were investigated. Average age of the patients was 46±14 (14-74) and 28 of them were females. Mortality and morbidity rates were 14% (n=7) and 34% (n=15) respectively. Preoperative mean systolic pulmonary arterial pressure (sPAP) was 90±25 mmHg and mean pulmonary vascular resistance (PVR) was 1008±471 dynes.sn.cm-5.