Diyabetik hipertansif hastalarda dipper ve non-dipper kan basıncının sol ventríkül diyastolik disfonksiyonu üzerine etkisi
- Tez No: 357883
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YELDA BAŞARAN, DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT TİGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliğinin sık görülen risk faktörleri, hipertansiyon, diyabet, kadın cinsiyet, obezite ve ileri yaştır. Non-dipper hipertansiyon paterni, 24 saat yüksek kan basıncı yükü maruziyeti nedeniyle daha yüksek kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı sirkadiyen kan basıncı değişikliği ile sol ventrikül diyastolik disfonksiyon ve biyokimyasal parametreleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Metod : Araştırmaya 123 hipertansif diyabetik hasta (ort yaş: 58 ± 9 yıl, 37 erkek) alındı. Ambulatuvar sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinde %10 'dan daha az nokturnal azalma olan hastalar non-dipper olarak sınıflandırıldı. Transtorasik ekokardiyografi ile mitral akım velositeleri, erken diyastolik mitral anulus velositeleri (lateral and septal e'), pulmoner ven akım velositeleri, mitral akım propagasyon velositeleri (Vp), E/Vp oranı, E/e' değeri ölçümleri yapılarak sol ventrikül diyastolik fonksiyonları değerlendirildi. Bulgular : Ambulatuvar kan basıncı monitörizasyonuna göre, 77 hasta non-dipper (%62.6), geri kalan 46 hasta dipper (%37.4) olarak belirlendi. Sol atriyum hacim indeksi (LAVİ) ve sol ventrikül kitle indeksi non-dipper hastalarda anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Common risk factors for heart failure with preserved systolic function (HFPSF) include hypertension, diabetes, female sex, obesity and increasing age. Non-dipper hypertension is associated with a high risk of cardiovascular complications due to higher cumulative 24-hour pressure load over time. The aim of this study was to determine the relationship between circadian blood pressure variations and left ventricular (LV) diastolic functions together with biochemical parameters. Methods: One hundred and twenty-three hypertensive and diabetic patients (mean age: 58 ± 9 years, 37 male) were enrolled in the study. Patients were classified as non-dippers if their daytime ambulatory systolic and diastolic BP did not decrease by at least 10% at night. LV diastolic function was assessed by measuring mitral inflow velocity, early diastolic mitral annulus tissue velocity (lateral and septal e'), pulmonary venous flow velocity, mitral flow propagation velocity (Vp), E/Vp ratio, E/e' by transthoracic echocardiographic examinations. Results: According to the ambulatory blood pressure monitorings, 77 patients (62.6%) were non-dippers while the remainig 46 patients (37.4%) were dippers. Left atrial (LA) volume index and LV mass index was significantly higher in non dippers.