Preeklamptik gebelerde ve preeklampsi öyküsü olan kadınlarda dolaşımdaki endotel hücrelerinin endotel disfonksiyonu ile ilişkisi
Circulating endothelial cells and endothelial dysfunction in preeclamptic pregnancies and in women with history of preeclampsia
- Tez No: 357885
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Preeklamptik Gebelerde ve Preeklampsi Öyküsü olan Kadınlarda Dolaşımdaki Endotel Hücrelerinin Endotel Fonksiyonu ile İlişkisiAMAÇ: Bu çalışmada preeklampsisi olan ve daha önceden preeklampsi geçirmiş kadınlarda dolaşımdaki endotel hücresi ile diğer endotel disfonksiyonu parametreleri ve VEGF reseptör 1 düzeylerinin arasındaki ilişkiyi göstermeyi hedefledik.GEREÇ ve YÖNTEM: Marmara Üniversitesi Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları kliniğine Kasım 2009 ? Aralık 2011 tarihleri arasında başvuran 17 preeklampsi hastası, 21 sağlıklı gebe, preeklampsi hikayesi olan 16 kadın ve sağlıklı gebelik geçirmiş 24 kadın çalışmaya dahil edildi. Dolaşımdaki endotel hücresi (DEH), akıma bağlı dilatasyon (FMD), adezyon molekülleri ve vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptör-1 (VEGFR-1) ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Circulating Endothelial Cells and Endothelial Dysfunction in Preeclamptic Pregnancies and in Women with History of PreeclampsiaAİM: The aim of this study was to evaluate circulating endothelial cells ( CEC ) and the relationship between CEC and endothelial dysfunction and vascular endothelial growth factor receptor-1 ( VEGFR-1 ) levels in preeclamptic pregnancies and in women who have a history of preeclampsia.METHOD and MATERIALS: Seventeen preeclamptic pregnant women, 21 healthy pregnant women, 16 non-pregnant women with a history of preeclampsia in the past pregnancies and 24 healthy non-pregnant women who have attended to Gynecology&Obstetrics Clinics of Marmara University Hospital between November 2009 and December 2011 are included in this study.