Glokomlu ve Parkinson'lu olgularda optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası, Ganglion hücre kompleksi, Lamina kribroza ve koroid kalınlık ölçümlerinin değerlendirilmesi ve normal olgularla karşılaştırılması
  1. Tez No: 357886
  2. Yazar: SEVCAN YILDIZ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AHMET TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Glokomlu ve Parkinson'lu hastalarda optik koherens tomografi (OKT) ile peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre kompleksi (GHK), makula, lamina kribroza (LK) ve koroid kalınlık ölçümlerini değerlendirmek ve normal olgularla karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 26 glokomlu hastanın 52, 26 Parkinson'lu hastanın 50 ve 23 sağlıklı olgunun 46 gözü dahil edildi. Tüm olgulara tam oftalmolojik muayene sonrasında OKT (RTVue-100 5.1 Fourier-Domain Optical Coherence Tomography-Optovue Inc., Fremont, CA) çekildi ve peripapiller RSLT, GHK, makula, LK ve koroid ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,144; p=0,569).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC), macular, lamina cribrosa (LK) and choroidal thickness measurements in glaucoma and Parkinson's patients using optical coherence tomography (OCT) and comparison with normal cases. Materials and Methods: A total of 52 eyes of 26 glaucoma patients, 50 eyes of 26 Parkinson's patients and 46 eyes of healthy subjects were enrolled in the study. After a complete ophthalmic examination, all study eyes were imaged with OCT (RTVue-100 5.1 Fourier-Domain Optical Coherence Tomography-Optovue Inc., Fremont, CA) and RNFL, GCC, macular, LK and choroidal measurements were assessed. Results: There were no statistically significant differences between two groups regarding age and sex of subjects between groups (p=0,144; p=0,569).