Cultural representations in themed environments: The case of English pub in Ankara
Tematik mekanlarda kültürün temsil edilişi: Ankara'daki İngiliz publarının incelenmesi
  1. Tez No: 357912
  2. Yazar: GİZEM SAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAVVA MELTEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kültürün mekân üzerinden nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Kültürün zengin ve melez yapısının mekâna yansıyıp yansımadığına bakılmıştır. Bu inceleme kültürün önemli temsillerinden biri sayılabilecek tematik mekânlarda yapılmaktadır. Bu çalışma kültüre ait tektipleştirilen bir imajın farklı yöntemlerle nasıl insanlara aktarıldığına ve bu imajın mekân ile ilişkisine bakmaktadır. Tektipleştirilmiş bir kültür imajına mekânın bir katkıda bulunup bulunmadığı ve insanların bu kültür imajını nasıl gördüğü araştırılmıştır. Kültürel bellek ile kültürün temsili arasındaki ilişki incelenmiştir. Ankara'da bulunan üç İngiliz Pub, kültürün mekân üzerinden nasıl temsil edildiğini anlamak için seçilmiş ve incelenmiştir. 50 öğrenci arasında yapılan bir ön çalışma ve müşterilerle yapılan röportajlar; insanların mekân üzerinden kültürü nasıl gördüğünü tartışmak için kullanılmıştır. İngiliz Pub mekanının Ankara'da nasıl uygulandığı, mekanın farklı bir kültürden kullanıcılara göre değişip değişmediği gözlenmiştir. Bu çalışmada farklı kültür temsillerinin tematik mekânlarda kullanılarak, tektipleştirilen kültür imajının dışına çıkılması potansiyeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines cultural representations in themed environments. It discusses the diverse nature of culture and examines if that diversity is reflected in architectural design. Themed environments can be considered as one of many representations of cultures. The study analyzes how themed environments contribute to the construction of a fixed image through design and how people view that. It also examines if cultural memory is affected by that image. The environments of three English Pubs in Ankara are analyzed to understand how English Pub image is reflected and how the design contributes to that representation. The study discusses the negotiation of an English pub environment and observes if the space transforms according to its users. A questionnaire among 50 students and interviews are conducted to discuss how people perceive that image of a culture. Three English Pubs are analyzed to understand architectural characteristics and material representations. The study questions if culturally themed environments have a potential to open a fixed image and represent it in diverse ways.