Essays on forward guidance
Sözle yönlendirme üzerine makaleler
  1. Tez No: 357913
  2. Yazar: YILDIZ AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma merkez bankalarının faiz beklentilerini açıklamalarıyla şekillendirdikleri sözle yönlendirme politikasının, ve ekonomilerin buna verdigi tepkilerin teorik ve ampirik olarak incelendigi uc makaleden olusmaktadr. Birinci makalede sozle yonlendirmenin beklenen faiz oranı belirsizligine etkisi kanalıyla real ekonomiye etkileri calısılmıştır. Sozlu yonlendirme, beklenen faiz oranı belirsizligini azalttır. Bu politikanın etkilerini analiz etmek icin beklenen faiz oranı belirsizligini bunyesinde barındıran bir Yeni Keynesyen model gelistirilmistir. Analiz sonucları beklenen faiz oranı belirsizligindeki azalmanın, merkez bankasının hangi faiz oranını taahhut ettiginden bagımsız olarak genisleyici bir politika aracı oldugunu gostermektedir. Boylelikle literaturden farklı olarak, sozlu yonlendirmenin etkili oldugu baska bir kanal onerilmistir. Ikinci makalede optimal beklenen faiz oranı belirsizliginin sıfır olup olmadığı ya da para politikası yapıcılarının belirsizlik artısından fayda saglayıp saglayamayacakları sorularına çalışılmıştır. Bu amacla beklenen faiz oranı bev lirsizligini iceren iki ulkeli bir acık ekonomi Yeni Keynesyen model gelistirilmis ve faiz oranı belirsizligindeki artısın sermaye akımları ve doviz kuru uzerindeki etkilerine bakılmıstır. Sonuclar, beklenen faiz oranı belirsizligindeki artısın, faiz oranı artısıyla aynı etkileri yarattıgını gostermektedir ve bu sonuc da, beklenen faiz oranı belirsizliginin merkez bankalarınca ayrı bir politika aracı olarak kullanılabilecegini onermektedir. Ucuncu makale uygulamalıdır ve degisik vadelerdeki faiz oranlarının para politikası duyurularında kullanılan usluba nasıl tepki verdigi incelenmistir. Piyasaların duyurulara nasıl tepki verdigini olcmek icin oncelikle para politikası surprizi ve belirsizlik surprizi faktorleri sırasıyla Federal Faiz Futures ve Eurodollar opsiyon kontratlar kullanlarak hesaplanmıstır. Yapılan vaka calısması analizinde beklenen faiz belirsizligini azaltan merkez bankası duyurularının uzun vadeli faiz oranlarında belirgin bir etkisinin oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on forward guidance, central bank verbal guidance on future policy rates, and shows how economies respond to it both theoretically and empirically. In the first essay the effects of forward guidance on real economy through interest rate uncertainty is studied as explicit numerical guidance lowers the uncertainty around future interest rates. To analyze the effects of such a policy a New Keynesian model framework incorporating interest rate uncertainty is developed. The results show that a decrease in the uncertainty of interest rates is expansionary in its own right, independent of the level of interest rates the central bank commits to. Thus, distinct from the literature, a new channel for the effectiveness of forward guidance is suggested. The second essay studies the question of whether the optimal amount of interest rate uncertainty is always zero, or whether monetary policy makers may benefit from an increase in the uncertainty. For this purpose a two-country open economy New Keynesian model with interest rate uncertainty is develiii oped, and the effects of interest rate uncertainty on capital ows and exchange rates are studied. The results emphasize that the impact of an increase in the volatility of interest rate mimics the impacts of an increase in the level of the interest rate, and this suggests that uncertainty about the policy rate path can be used by the central bank as a policy tool. The third essay is empirical, and analyses the sensitivity of the interest rates of various maturities to monetary policy uncertainty, which depends on the language used in the monetary policy statements. To measure market responses to the announcements, I first calculate monetary policy surprises and uncertainty surprises by using Federal Funds Futures and Eurodollar Options, respectively. In the event-study analysis it is shown that the reduction in the variability of monetary policy rate expectations due to the explicit content of the statements, has signi cant e ect on the long-term treasury notes.