Örme konfeksiyon işletmelerinde ISO 9000 Kalite Güvencesi Sisteminin uygulanması
- Tez No: 357945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılan çalışmada genel olarak küreselleşen dünya pazarında geçerli olan kalite anlayışı açıklanmıştır. Firma ve müşteri tarafından istenen ürün kalitesini sağlamak için uygulanması amaçlanan ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi genel olarak tanımlanmış, ISO 9001 Standardı detaylı olarak incelenmiştir. Uygulama aşamasında gerçek işletme şartlarında bir tekstil konfeksiyon işletmesi seçilmiş ve bu işletmede ISO 9001 çalışmaları esas alınmıştır. Bu çalışmaların firmaya getirdiği faydalar ve çalışmalar sırasında karşılaşılan güçlükler incelenmiş ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda tüm zorluklara rağmen ISO 9000 sisteminin üretime düzen ve kalite getirdiği, kalite maliyetlerinde düşüş görülürken; müşteri memnuniyetinde artış olduğu görülmüştür. Yeni pazar arayışlarında da ISO 9000 sistemi fayda sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
At the begining of the study, the general meaning of quality in todays world market is discussed. The ISO 9000 Standards, which are neccessary to maintain the quality standards are generally explained.The 20 main headlines of ISO 9000 are introduced for a successful implementation of standards. In order to make implemantation studies, a textile firm has been chosen, and ISO 9001 Standarts has been tried to be implemented. At the end of these studies, we saw that ISO 9000 decreases the production costs while increasing the demand of customer, and brings a quality standart and also an order to the production process.