Hazır giyim işletmelerinin performansını etkileyen faktörler ve performans düzeyini artırıcı bir model önerisi
The Factors affecting the performance of the ready made clothing company and the model offer for the increase of the performance level
- Tez No: 120486
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Türkiye'deki hazır giyim işletmelerinin performans düzeylerini ve performansı etkileyen faktörleri belirleyerek, işletmelerin mevcut performans düzeylerini arttırmak için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de faaliyet gösteren, 140 işçiden fazla çalışanı olan hazır giyim işletmeleri arasından tesadüfi yolla seçilen 40 hazır giyim işletmesi oluşturmuştur. İşletmelerin performans göstergelerini hesaplamak için gerekli verileri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi toplama formu kullanılmıştır. Araştırmada hazır giyim işletmelerinde etkililik, girdilerden yararlanma, verimlilik, kalite, yenilik, çalışma hayatının kalitesi ve karlılık boyutlarında toplam 42 performans göstergesi hesaplanmıştır. Bu performans göstergeleri istatistiksel analize tabi tutulmuş performans boyutları arasında Pearson Korelasyonları hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra hazır giyim işletmelerinin ISO 9000 belgeli olma, örme yada dokuma konfeksiyon üretimi yapma, üretim tipi ve işletmelerin bulunduğu bölgelere göre performans düzeyleri arasında istatistiksel farklılığın bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda hazır giyim işletmelerinin etkililik, girdilerden yararlanma, verimlilik, kalite, yenilik, çalışma hayatının kalitesi ve karlılık boyutlarında bazı anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kalite ve verimlilik göstergeleri arasında, kalite ve karlılık göstergeleri arasında, kalite ve çalışma hayatının kalitesi performans göstergeleri arasında, çalışma hayatının kalitesi performans göstergeleri ile verimlilik göstergeleri arasında pozitif yönlü anlamlı istatistiksel ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca ISO 9000 belgeli hazır giyim işletmelerinin diğerlerine göre, planladıkları miktara ve kara daha fazla ulaştıkları, iş gücünden vekapasiteden daha fazla yararlandıkları, İş gücü, makine ve malzeme verimliliğinin daha yüksek olduğu ve kalite ve çalışma hayatının kalitesinin daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örme kumaştan hazır giyim üretimi yapan işletmelerin, dokuma kumaştan hazır giyim üretimi yapan işletmelere göre mevcut kapasiteden daha fazla yararlandıkları, dokuma kumaştan hazır giyim üretimi yapan işletmelerin ise işgücü, makine ve katma değer verimliliğinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında hazır giyim işletmelerinin performanslarını arttıracak bir model geliştirilmiştir. Bu modelde üretim sürecine yönelik iş gücüne, kaliteye, mühendisliğe ve tasarıma ilişkin alınacak tedbirlerin yanı sıra, işletmenin gerçekleşen performans düzeyinin benchmarking, reengineering ve sürekli iyileştirme yoluyla geliştirilmesi ve dinamiklik kazanması sağlanabilecektir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has formed up the main purpose of this study to reveal what must be done in order to elevate the present performance levels of the ready made clothing business establishments in Turkey, by determining the factors that have influence on performance itself shown by the said business managements, For the samples to be used in this study, 40 ready made clothing establisments were randomlychosen among from those that have more than 1 40 employes in Turkey. In purpose of collecting the data required to calculate the performance indexes of the business managements, an information collecting form developed by the researcher was used. 42 performance indicators ranging from effectiveness in the ready made clothing establishments, utilization of inputs, productivity, quality, innovation.quality of working life to profitability have been calculated in this study. This performance indicators have been subjected to statistical analysis, and the pearson correlations between the performance dimensions have been calculated. In addition, such facts as whether the ready made wear establishments possess ISO 9000 quality certificate, whether they are statistical differantiations between the performance levels respecting their manufacturing types and the regions they are located in, have been searched too. In result of this research, various considerable relations have been defined to exist in the effectivenees, utilization of inputs, productivity, quality, innovation, quality of working life and profitability dimensions in the ready made wear establisments. Within these relations, some positive divectioned, significant statistical relations have been defined between the quality and productivity indicators, between the quality and profitability indices, between ivthe quality and quality of working life indices, and finally betwen the indices of productivity and the quality of working life. Additionally, it has reached the conclusion of the fact that the ready made clothing enterpriceses with ISO 9000 certification attain more pre planned production quantities and better profits, comparing to the others, and that they make better use of man power and established capasity; their labor, machinery and equipment productivity is higher and the quality of products and working life better than other's. It was also demonstrated that the business establishments making confections from knitted material better utilize the present capacity comparing to those manufacturing from wower materials, while the manpower, machinery and aditional value productivity of the latter is higher. In addition, a model to enhance the performances of the ready made wear establihsments has been proposed, in the ligt of the finding sobtained from this research. In this model it would be possible to improve and to add dynamism to the realized performance level of the business management by way of benchmarking, re-engineering and continuous improvements, as well as applying new measures in man power, quality, engineering and designing aspects of the manufacturing process.