21. yüzyılda tasarımda yeni söylem
- Tez No: 357961
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÜNANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmada özet olarak, varolan dünya modelinin aksaklıkları belirtilmektedir, Sürdürülebilirlik kavramının ne olduğu açıklanmakta, sürdürülebilir bir dünya için gerekli olan denge modeli, ve bu modelin oluşum sürecine karşı farklı yaklaşımlar İncelenmektedir. Tasarım ve tasarımcının genişlemeci bir dünya düzeninden, denge modeline geçiş süreci içerisinde üstlenmesi gereken sorumluluklar araştırılmakta, ve sürdürebilirliğin sağlanabilmesinde izleyebileceği bazı senaryolar önerilmekte, örnek projeler sunulmaktadır. Konu, bir araştırmaya sığamayacak kadar derin ve geniş içerikli bir konudur. Bu araştırmanın amaçladığı, beyinlerde, dünya düzeniyle ilgili sorular oluşturmak, bu soruları yönlendirebileceği, yeni düşünceler ve projelerle üstüne gidebileceği bir hedef veya hedefler zinciri sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the inefficiencies of the existing world model are defined, and as a solution the notion of sustainability is introduced. In order to obtain a sustainable model, as a first step the meaning of sustainability is clarified, then the ways to achieve such a model and the use of different theoretical approaches, which are helping to define it further, are discussed. Designer's role in creating a transition from an expansionist world model to a more sustainable one is searched. To set forth an example for future designers and thinkers, different approaches and projects are also introduced which may help to place these assumptions on solid ground. However the subject has proved to be highly demanding, to keep within the boundaries of a single report, as well as to come up with an 'end result'. Therefore the aim of this project should be, to introduce an initial understanding and brief suggestions about the solution of the problems that the sustainability withholds.