İşlemsel bir tasarım modeli olarak yapı bilgi sistemleri
Building information modelling as a computational design method
- Tez No: 432144
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
21.Yüzyılda bilişim teknolojilerindeki yenilikler tasarıma yaklaşımda önemli dönüşümlere neden olmaktadır. CAD sistemleri ile sayısal ortama taşınan tasarım sürecini, tasarıma algoritmik yaklaşım ve işlemsel-ilişkisel problem çözme metotları izlemiştir. İşlemsel düşüncenin tasarıma entegre olması sonucu geleneksel tasarım söylemleri güncellenmekte, tasarım metodolojisi yeni paradigmalar kazanmaktadır. Tasarımcı sayısal ortamı yalnız temsil aracı olarak kullanmanın ötesinde, sayısal araçları tasarım ortağı olarak kullanarak hesaplama kolaylıklarından faydalanmakta, aynı zamanda tasarım problemini algoritmik düzeyde soyutlayarak ele almaktadır. Sayısal teknolojiler yapı üretim ortamlarını da dönüştürerek, bina tanımlama sistemlerinin geliştirilmesine olanak tanımıştır. Günümüzde Yapı Bilgi Sistemleri (YBS) ile sayısal ortamda sanal inşaat uygulamaları gerçekleştirilmekte, yapım süreçlerinin canlandırılması ile saha uygulamalarında oluşabilecek sorunlar tasarım aşamasında öngörülebilmektedir. Tüm disiplinleri etkileyen bu sistemde işbirliğine dayalı yeni iş akışları tanımlanmakta, proje ve uygulama süreçlerinde verimlilik sağlanmaktadır. Bununla birlikte yazılımsal sınırlamalar ve tasarımcının yaklaşımı, YBS'de bilgi içerikli modellerden elde edilecek enformasyon miktarını etkilemektedir. Tezin problem olarak ele aldığı bu konu, mevcut Yapı Bilgi Sistemlerinin geliştirilebilir yönleri ve Yapı Bilgi Sistemine işlemsel yaklaşım olarak araştırma kapsamını belirlemiştir. Tez çalışmasında öncelikle işlemsel düşüncenin mimarlığa entegre oluşu ile geleneksel yöntemden farklılaşan tasarım süreçleri üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde yapı endüstrisinde sektöründe YBS ile yaşanan değişim, YBS'nin yapı üretim ortamına katkıları ve CAD sistemlerinden sonra değişen süreçler kapsamında ifade edilmiştir. Sonuç olarak, günümüzdeki dijital teknoloji olanaklarının dönüştürdüğü yapı üretim ortamında YBS'nin gelişim potansiyelinin araştırılması amaçlanmış ve işlemsel yaklaşımın farklı yönlerden YBS'ne katkıları değerlendirilmiştir. Tez kapsamında, işlemsel düşünce pratiklerinin, bilgi yığınlarını yönetmede tasarımcının karşısına kaçınılmaz bir gereklilik olarak çıkacağı öne sürülmekte ve çalışmanın bu alanda gelecek araştırmalar için zemin oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, innovations in information technology has led to significant transforms on the design approach. The design process which has been brought into the digital environment by CAD tools, is followed by algorithmic approach to the design and computational-relational problem solving methods. As a result of the integration of computational thinking into the design, the conventional design expressions have been updating and the design methodology is acquiring new paradigms. Beyond the use of digital media as a means of representation, the designer uses digital tools as a partner and utilizes its computation facilities. Additionally designer processes the design problem at the algorithmic level of abstraction. Digital technologies has also transformed the building production environments and enabled the development of building description systems. Today, virtual construction practices are being implemented with the Building Information Modelling Systems and visualization of construction provides foreseeing the problems that may occur in the field early in the design phase. Within the framework of this system, which has an impact on all disciplines, new collaboration based workflows are being defined and productivity is provided in the project and implementation processes. In addition to this, software limitations and designer's approach affects the information amount obtained from the data content models. This subject is indicated as a problem in this thesis, and the scope of the investigation is specified as the developable aspects of the Building Information Modelling and the Computational Approach to the Building Information Modelling. In this context, the research focuses primarily on the design process differs from the conventional methods with the integration of computational thinking and architectural design. Subsequently, it's been intented to discuss the potential of Building Information Systems in the building production environment transformed by the new advancements in digital technology of present time. Regarding to the indisputable contributions of the innovation technology, control and management of the information is being increasingly more important. It's been proposed that computational thinking practices stand out as an indispensable necessity for the designer who deals with the information stacks.