Resim sanatında klasik Yunan mitolojisinin sembollerle anlatılması ve içerikleri
  1. Tez No: 357966
  2. Yazar: DİĞDEM SERTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVABİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mitler, kültürün değişmez bir parçasıdır. Mitoloji, bize insanın asırlardır neler düşünmüş, neler duymuş olduğunu gösterir. Her milletin kendine ait bir mitolojisi vardır. Yunan, Türk, Mısır, Hint, Çin, İran, vb. mitolojileri olduğu gibi, kabilelerin hala inandıkları mitolojileri vardır. Bilginlerin en çok fikir yordukları, inceledikleri, sanatçılar tarafından ilham kaynağı olarak alınmış Yunan mitolojisidir. Klasik Yunan Mitolojisinin hikayeleri Rönesans'tan bu yana edebiyatta, plastik sanatlarda ve müzikte pek çok sanatçıya kaynaklık etmiştir. Günümüzde, modem edebiyat ve sanat eserlerinde etkiler. Resim sanatında, pek çok sanat eserinin temelinde mitolojik hikayelerin etkilerini görmek mümkündür. Mitler, örnek alınabilecek modelleri oluşturdular ve toplumlar mitlerin ortaya koymuş olduğu tanrıların, tanrıçaların ve kahramanların yaptıklarını örnek aldılar. Yaşam ve biçimlerini belirlemişlerdi. Rönesans'la birlikte tekrar keşfedilen Klasik mitoloji sanatın kaynağı olmuştur. Aphrodite'nin Doğuşu adlı resimde, Avrupa'da Yunan mitolojisinin tekrar keşfedişinin bir işaretidir. Bu başlangıçtan sonra klasik mitolojinin bir çok örnekleri takip etti. İnsanların hayranlığını, hayretini uyandıran, korkutan, nefret ettiren her şey insanların düşüncesinde tanrı, tanrıça ve kahraman şeklini aldı. Yunan mitolojisinde ki bu karakterler; insanın, doğanın ve evrenin bir parçası olarak birer sembole dönüşmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
Myths, the fundamentals of a culture and mythology, shows us what man has thought and heard throughout the centuries. Every nation has a mythology of their own. There are alot of mythologies of different nations like Greek, Turkish, Egyptian, Indian, Persian etc. but the most influential one for the artists have always been the Greek mythology. The tales of the Greek mythology have been a source of inspiration to writers, artists and musicians since the Renassaince. The influences of these myths are also seen today in modem literature and art. There are many examples art works which posess stories of these mythological tales. Myth have created the role models for the new generations as gods, godessess and heroes. By this way the they have created a way of living together with an perspective for art.. and they have been a real inspiration for the artists after Renassaince. The birth of Aphrodite reborn again with the Renassaince as never before seen in Europe. It is the first appearence of classical mythology after the Renassaince. After this beginning of a new are many new art works have followed. After then every aspect of classical mythology have been used by the artists to arouse the interest of admirerers of arts. And the gods and godeses have become the symbols for the future generations.