Diyabetik Tip-II hastalarda HDL-altgruplarının heparin sepharose afinite kromatografisi ile incelenmesi
Identification of HDL subfractions in Type-II diabetic patients by heparin sepharose affinily microcolumn chromatography
- Tez No: 357986
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL) Heparin-Sepharose afinite kromatografisi yöntemi ile apoprotein-E içeren HDL ve apoprotein E içermeyen HDL olarak ikiye ayrılabilmektedir, Orijinal Heparin-Sepharose yöntemi mikrokolonlara uygulandığı zaman, protein dağılımı, kolesterol dağılımı, apoprotein A ve apoprotein E içerikleri yönünden tamamen benzerlik göstermektedir, Tip II diabet tanısı konulmuş 45 hastanın ve 14 kontrolun plazmaları fosfotungstik asit yöntemiyle çöktürüldü ve HDL süpernatanları ayrıldı. HDL süpernatanlar mikrokolonlara uygulanarak 3 farklı altgrup elde edildi.
Özet (Çeviri)
High density Hpoproteins ean be separated into two subelasses; HDL-with Apo E and HDL-without Apo E by Heparin Sepharose affinity ehromatography. The original Heparin Sepharose ehromatography method is adapted to the mieroeolumns and the protein and the eholesterol distribution as well as apo-A-I and apo-E eontent of these subfraetions were in good eorreIation. The plasma sampIes from 45 Diabetes Mellitus Type II patients and 14 healthy eontrols were obtained by phosphotungstie aeid preeipitation. HDL supernatants were separated and appHeated to the mieroeoIumns. Three subfraetions were obtained from the ehromatography eoIumns.