Tip II diyabetli hastalarda G protein β3 C825T ve C1429T gen polimorfizminin diyabetik nefropati gelişmesindeki rolünün araştırılması
The role of G protein β3 C825T and C1429T gene polymorphisms in the development of diabetic nephropathy in patients with type II diabetes Mellitus
  1. Tez No: 379313
  2. Yazar: CANAN KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Heterotrimerik G proteinleri transmembran reseptörlerinin bir kısmının önemli bir bileşenidir ve hücre içi sinyal iletiminin düzenlenmesinde rol alırlar. Heterotrimerik G proteinleri α, β, ve γ olmak üzere üç alt birimden meydana gelmektedir. GNB3 geni G protein β3 alt birimini kodlayan gendir. Bu gene ait çeşitli polimorfizmler arasında ise en önemlisi ve çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiş olanı C825T polimorfizmidir. Bu çalışmada, DN tanısı alan hastalarda GNB3 geninin C825T ve C1429T gen bölgelerindeki polimorfizimlerin DN ile ilişkisinin araştırılması ve DN'ye yol açtığı düşünülen olası risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Spesifik primerler ve BseDI ve BshNI restriksiyon enzimleri ile Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemleri kullanılarak jel elektroforezinde gözlemlendi. Ki-kare testi kullanılarak gen polimorfizimleri ile DN arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya, tip 2 diabetes mellitus tanısı ile takip edilen toplam 198 hasta alınmıştır. Bu hastalardan 99'i diyabetik nefropatisi bulunan (DN), 99'u ise kontrol grubu olarak diyabetik nefropatisi bulunmayan (NDN) hastalardan seçilmiştir. C825T için genotip dağılımları arasında TT polimorfizmi, hastalarda kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca CC polimorfizmi, kontrollerde hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulundu. C1429T için ise genotip dağılımları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Heterotrimeric G proteins are important components of a multitude of transmembran receptors and are involved in the regulation of intracellular signaling pathways. Heterotrimeric G proteins consist of three subunits as α, β, and γ. GNB3 is the gene that encodes the G protein β3 subunit. There are numerous polymorphisms of this gene but C825T polymorphism is the most important one which is related with several diseases. In this work, we aimed to study the association between GNB3 C825T/C1429T gene polymorphisms and DN. Moreover, we intend to determine the possible risk factors that cause DN. The Btechnique will use a polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) with BseDI/BshNI as restriction enzyme and specific primers, followed by gel electrophoresis. Study subjects comprised of 198 Type 2 diabetes patients. 99 were with diabetic nephropathy (DN), 99 without nephropathy (NDN) as control subjects. For C825T, TT polymorphisms were significantly higher in patients compared to controls. Besides CC polymorphisms were significantly higher in controls compared to patients. However, there is no significant difference between cases and controls for C1429T gene polymorphisms (p>0,05).