Koroner arter hastalığı olan ve olmayan Tip 2 diabet hastalarında ileri glikasyon son ürünleri
Advanced glycation end products in Type 2 diabetes patients with and without coronary artery disease
  1. Tez No: 224308
  2. Yazar: BURAK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMİSA GELİŞGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) protein, lipit ve nükleik asitlerin serbest amino gruplarıyla indirgeyici şekerlerin nonenzimatik glikasyonu ve oksidasyonu ile meydana gelir. AGE'lerin diabetik aterosklerozun gelişiminde ve ilerlemesinde rol oynadığı düşünülmektedir. AGE ile modifiye proteinlerin tam olmayan yıkılımı sonucunda düşük molekül ağırlıklı degradasyon ürünleri (LMW-AGEs) oluşur. AGE modifikasyon biomarker'ı olmalarının yanı sıra LMW-AGE'lerin yüksek derecede toksik potansiyele sahip olduğu ileri sürülmüştür.Çalışmamızda 60 kişilik Tip 2 diabetli hasta grubu ile sağlıklı bireylerden oluşan 27 kişilik kontrol grubu oluşturduk. Hasta grubunu koroner arter hastalığı (KAH) varlığına göre ?KAH(+)?(n=29) ve ?KAH(-)?(n=31) olmak üzere 2 altgruba ayırdık. Serum LMW-AGE-peptidin tip 2 diabet hastalarında kontrole göre artıp artmadığını ve LMW-AGE-peptid düzeyinin KAH(+) ve KAH(-) tip 2 diabet hastalarında farklı olup olmadığını, ayrıca glukoz, HbA1c, kreatinin, total kolesterol, LDL-K, HDL-K, trigliserid, total protein, albümin, GFR ve mikroalbüminüri parametrelerini inceleyerek bulgularımızı sağlıklı grupla karşılaştırmayı ve parametreler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçladık. Serumda glukoz, kreatinin, total kolesterol, HDL-K, trigliserid, total protein, albümin spektrofotometrik, LMW-AGE-peptid spektrofotometrik-spektrofluorometrik dedektörlerin online bağlandığı HPLC ile, tam kanda HbA1c HPLC ile ve mikroalbüminüri türbidimetrik yöntemle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Advanced glycation end products (AGEs) are generated via nonenzymatic glycation and oxidation of reducing sugars with the free amino group of proteins, lipids and nucleic acids. AGEs are thought to be involved in the development and progression of diabetic atherosclerosis. Incomplete digestion of AGE-modified proteins results in the formation of low molecular weight degradation products (LMW-AGEs). In addition to being biomarkers of AGE modification, LMW-AGEs are suggested to have a high potential of toxicity.In our study we made two groups with 60 type 2 diabetic patients and 27 nondiabetic healthy control subjects. We divided the patient group into two subgroups according to the presence ?CAD(+)? (n=29) and absence ?CAD(-)? (n=31) of coronary artery disease (CAD). We aimed to investigate whether serum LMW-AGE-peptide levels increase in patients with type 2 diabetes mellitus compared with control subjects and whether LMW-AGE-peptide levels differ between type 2 diabetic patients CAD (+) and (-). In addition we examined serum glucose, HbA1c, creatinine, total cholesterol, LDL-C, HDL-C, triglyceride, total protein, albumin, GFR and microalbuminuria parameters with the aim of comparing these results with those of the healthy group and examining the relationships between these parameters. Glucose, creatinine, total cholesterol, HDL-C, triglyceride, total protein, albumin in serum were measured via spectrophotometric methods and LMW-AGE-peptides via HPLC in which spectrophotometric and spectrofluorometric detectors were connected on-line. HbA1c in whole blood was examined via HPLC and microalbuminuria via turbidimetric methods.