Deniz boru hatlarının tasarımında grafik yöntemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 35800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Son yıllarda, petrol ve doğal gazın denizden karaya ulaştırılmasında, deniz deşarj sistemlerinde, endüstriyel amaçlı su alma - boşaltma sistemlerinde ve enerji - haberleşme amaçlı kablolarda, deniz boruhatlarını n önemli rol oynadığı görülmüştür. Bu çalışma, çevresel ve işlevsel yüklere karsın deniz boruhatlarının grafik tasarımını amaçlamaktadır. Tasarım için kullanılacak grafiklerin çoğu tasarımcıya kolaylık sağlamak amacıyla bir araya getirilmiştir. Bu grafiklerin kullanılmasıyla, boruhatlarının stabilizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tasarımda, Grace metodu kullanılmak suretiyle dalga ve akıntı kökenli hidrodinamik kuvvetler hesaplanmıştır. Bu kuvvetler; sürükleme, hidrodinamik kaldırma ve atalet kuvvetlerinden oluşmaktadır. Buna ek olarak da, deniz tabanına serbestçe döşenen borular ve gömülü borular tasarımda göz önüne alınmıştır. Yapay ağırlık olarak da, beton gömlek kaplama ve beton taban kullanılmıştır. Sonuç olarak, grafikler sistematik bir şekilde toplanmış ve grafik işlemler izah edilmiştir. Kısa hatlarda ve detaylı araştırma ve hesaplama gerektirmeyen projelerde (örneğin küçük kasabaların deşarj sistemi), bu işlemler verimli bir şekilde kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER ; Deniz Boruhatları, Hidrodinamik Kuvvetler, Boruhattı Stabilitesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, it is seen that the submarine pipelines play an important role in the -Field of transportation of oil and gas -From the sea to the coast, the marine out-Fall system, inlet and outlet systems -For industrial purposes, and cables -For power and telecommunication. This study aims the graphical design of submarine pipelines against the environmental and functional loads. Most of the graphics to be used for designing them are combined to provide easiness for designer. By using these graphics, stabilization of pipelines has been achieved. In design, wave and current induced hydrodynamic forces are calculated by using the Grace method. These forces are composed of the drag, lift and inertia forces. In addition to this, the pipes freely resting on sea bottom and burried pipes are considered in the design. As the artificial weights, the jacket type concrete coating and concrete base are used. Finally, the graphics are collected systematically and the graphical procedures are described. In short lines and the projects which do not require the detail investigation and calculation (e.g. marine outfall system of small town), this procedure can be used effectively. KEY WORDS : Submarine Pipelines, Hydrodynamic Forces, Pipeline Stability vli