Possibilities of coal processing usin dry methods
- Tez No: 35801
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
II ÖZET Bu çalışma kapsamında ülkemiz için yeni bir teknoloji olan kuru yöntemle kömür zenginleştirme imkanları araştırılacak tır. Araştırma kapsamında daha önce Çin Madencilik ve Tekno loji üniversitesi 'nde çalışmaları yapılmış olan hava basınç lı akışkan yataklı ayırıcının geliştirilmesi ve dizaynı üze rinde durulacaktır. Geliştirilecek olan aygıt tüm kömürler için kullanılabilir olması ve bunun yanında mevcut yaş yön temlerle zenginleştirme tesislerinde karşılaşılan su temini ve kurutma gibi problemleri ortadan kaldırması nedeniyle arzu edilen sonuçlar elde edildiği takdirde pratikte çok geniş bir kullanım alanı bulacaktır. Bu ç-alışma-da 200 mm çapında ve 600 mm yüksekliğinde plexiglass1 tan imal edilmiş akışkan yatak kolonu kullanıl mıştır. İyi bir akışkan yatak elde edilebilmesi, uygun dağıtıcının kullanılmasına bağlı olduğundan, öncelikle farklı distribütörler denenmiştir. Bundan sonra, değişik tane fraksiyonlarına ayrılan kuvars kumu ve ferro-silis ile, farklı yatak kolon yüksekliklerinde deneyler yapıldı. Yoğunluk ve tane iriliğinin, min. akışkanlaştırma basıncı ve minimum akışkanlaşma hızı ile olan ilişkileri araştırıl dı. Ayrıca yatağa, yoğunluğu önceden bilinen kömür parçacık ları beslendi ve yatağın ayırma kabiliyeti incelendi. Ancak yatağın kenarında meydana gelen küçük kaynamalar nedeniyle, iyi bir ayrım sağlayamadığı görüldü. Ayırmanın istenilen düzeye çıkarılabilmesi için yatağa daha uygun dağıtımı sağlayacak distribütör dizaynı üzerindeki çalışmalar devam ediyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the frame of this reserch possibilities of using the dry methods as means of enrichment of coals which is relati vely a new technology for our country. This resercher is going to study the works of China University of Mining and Technology for dry cleaning of coal with air dense medium fluidized bed, and the results of these works on air flow density bed separators. Improvements in the device, will result in useing it for all the coaly typs as well as the wet method allready in use face serious water problems, at the enrichment plants and for the drying processes, which will be all absolute once dry method will be used. If the desired results will give way in practical terms and wide spread use will be the future. In this study, ', a fluidized bed column made of plexiglass in the diameter of 200 mm and hight of 600 mm has been used. Since a fine fluidized bed could be obtained with the usage of suitable distributor; priority has been given to test various distributors initially. Later, tests have been executed with various fractions of quartz and ferro-silis at different heights of bed column. Meanwhile, it has been searched the relations of density and the fragment size with minimum fluidness pressure and minimum fluidness velocity. Moreover, the bed has been fed with some pieces of coal of which their density were known before and the seperation capability of the bed has been investigated. But, it has been seen that an efficient seperation was not provided because of a few boils occured at the edges of the bed. The studies over the distributor design which will provide proper dispatch to the bed are going on in order to catch the desired level of separation.