Comparasion of the marble production techniques
  1. Tez No: 35803
  2. Yazar: YUNUS KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çok zengin mermer potansiyeline sahip olan Türkiye'de mermer sektörü sürekli ilerlemeler kaydetmektedir. Her geçen gün mermer ocaklarının sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu tez çalışmasında mermer hakkında genel bilgi ve mermer üretimi, kesilmesi ve işleme teknolojileri verilmiştir. Üretim yöntemlerinin incelenmesi ile sonuç saptaması yapılmıştır. Ve son olarak yöntemler kendi aralarında temel şartlar ve verimlilikleri yönünden karşılaştınlmıştır. Bugün Türkiye'de 1600-1800 mermer kuruluşu vardır. Fakat Türk Mermer Madenciliğinin konumu dünya mermer pazarında yeterince iyi değildir. Bunun gerçek nedeni ise üretimde yeterli mekanizasyonun sağlanamamış olmasıdır. Bu çalışmada Mermer madenciliğinde mekanizasyonun artmasıyla birlikte daha iyi bir yere gelineceği ve mekanizasyonun üretimi faydalı yönde arttıracaği saptaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has a rich marble potential and therefore, the marble sector in Turkey shows rapid improvement. Day by day, the number of marble quarries are inreasing rapidly. In this study, the general knowledges about the marble; marble production, cutting and embroidery techniques are given. Then, the results obtained from the analysis of the production methods are explained. At the end, the methods are compared with each other on the basis of their efficiency. In Turkey, there are 1600-1800 marble firms. But, the stiation of Turkish marble mining is not good enough in the world marble market. The main reason of this is inadequate mechanization in the production. In this study, it was found that the profit obtained from the mining of marble will be increase with the increase of mechanization.