Bodrum körfezinde fitoplankton büyümesi üzerinde nütrientlerin sınırlayıcı etkileri
- Tez No: 35802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA BÜYÜKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bodrum Körfezi'ndeki fitoplankton büyümesini etkileyen faktörler (temperatür, ışık, salinite) özellikle nutrientler ve bunların fitoplankton büyümesindeki sınırlayıcı değerleri incelendi. Yapılan bu incelemeler sonucunda fitoplankton populasyonlannın Ks (yarı- doygunluk sabitleri) ve buna bağlı olarak büyüme hızları tespit edildi. Deneme çalışmaları Mayıs 1992-Şubat 1993 tarihleri arasında mevsimsel olarak Bodrum Körfezi'nden alınan su numuneleri ile yapıldı. Alınan su numuneleri 1 It'lik cam şişelere konarak PO4, NaNC>3, Fe, Si ve iz Metal gibi nutrientlerle çeşitli konsantrasyonlarda zenginleştirme yapıldı. Daha sonra bu cam şişeler fitoplankton büyümesinin aynı ortamda olmasını sağlamak amacıyla tekrar denize sabit olacak bir şekilde yerleştirildi. Ayrıca alınan bu su numunelerinden temperatür, ışık, salinite, P.O.C, Chl ve nutrientler gibi fiziko-kimyasal parametrelerde ölçüldü. Bunların fitoplankton büyüme hızına olan etkileri ortaya konmaya çalışıldı. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study growing factors which effect on phyto^lankton biomass exist in Bodrum Bay is researched. Especially nutrients and their limiting factors on pyhtoplankton populations is observed. As a result of this experiment effect of Ks (half saturation constant) on pyhtoplankton populations is determined. Experiments have been made during May 1992-February 1993 with water samples taken from Bodrum Bay. Water samples are enriched with PO4, NaNOa, Fe, Si and trace metals and put in one liter glass bottles than these bottles have been put in sea water to obtain growth of phytoplankton in the same environment. Beside of this physico-chemical parameters such as temperatur, light, salinity, P.O.C., Chi, and nutrients are measured and their effects on pyhtoplankton is tried to set. IV