Ege Denizi'nde Trigla lyra (Linnaeus, 1758)'nın bazı biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 35804
  2. Yazar: ADNAN İÇEMER
  3. Danışmanlar: HÜSEYİN A. BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
vı ÖZET Bu çalışmada, 1991 ve 1992 Şubat tarihleri arasında Ege Denizi* nde elde edilen toplam 478 adet Trlgla lyra (L., 1758) bireylerin; yaş - boy, boy - ağırlık, eşey kompozisyonu, beslenme tercihi, üreme periyodu ve kondüsyon faktörleri araştırılmıştır. İncelenen 478 adet Kırlangıç balığının; 280 'i dişi, 152' si erkek ve 46 'sının ise belirsiz bireylerden oluştuğu gözlenmiştir. Çalışma sonucunda, Kırlangıç balıklarının beslenme yönünden karnivor özellikte oldukları, 2-3 yaşlarında iken cinsel olgunluğa eriştikleri, Kış Mevsiminde yumurta bıraktıkları ve minimum 6.2 cm, maksimum ise 54.2 cm'lik boya eriştikleri gibi, populasyon açısından önemli sayılabilecek bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V1X SUMMARY In this research carried out from 1991 to 1992 the age and growth, length and weight, sex distribution, food preference, reproduction period and condition factor of a total of 478 Triqla lyra (L., 1758) individuals caught in the Aegean Sea. Of the 478 piper fish, it was determined 280 were female, 152 were male and the other 46 of unidentifiable sex. As a result of this research important population data were obtained on the piper fish. For example; sexual maturity is ranched at 2 -3 years of age, eggs are laid in the winter season and growth varies between a minimum length of 6.2 cm and a maximum length of 54.2 cm.