Marble potential in Turkey and production techniques
- Tez No: 35807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Türkiye Mermer çeşitleri açısından oldukça zengin ülkelerden 'biri dir. Ek olarak Muğla, Eskişehir, Konya, Uşak ve Çanakkale bölge lerinde bazı yeni yataklarda ortaya çıkarılmıştır. Bu tez çalışmasında, Türkiye mermer potansiyeli ve üretim teknolo jileri hakkında bazı bilgiler ver i İmi? t ir. 1988 yılında 25 Milyon Dolar olan Türkiyenin mermer ihracatı, 1989 yılında 33 Milyon Do lara ve 1990 yılında 38 Milyon Dolara çıkmıştır. 1991 yılında bazı ekonomik »edenlerle aynı seviyede kalmış ve 1992 yılında 42 Milyon Dolara çıkmıştır. Mermer Endüstrisinde hâla bazı sorunların olmasına rağmen yukarıda ki rakamlar Türk mermerciliğinin son yıllarda gösterdiği hızlı ge lişmeyi ifade edip, iyi bir gelecek vadetmektedir. Şu anda mermer çeşitlerimiz 100*ün üzerindedir. Mermer rezervleri miz 2 milyar ra^'d^n fazladır. Bu mermerler kalit** açısından dünya ca ünlü mermerlerle kıyaslanabileceği halde, Türkiye mermer üretim ve ihracatı diğer dünya pazarıyla karşılaştırıldığında, oldukça düşüktür. Bu projede, Türkiye'nin bütün mermer yatakları sıralanmış ve baş lıca 19 mermer çeşidinin teknik, mekanik, fiziksel özellik, tek nolojik bilgilerin saptanması, mermerlerin ortak renk, desen ka rakterlerinin belirlenmesi, sınıflandırılması, ocakların isletil me sekli ve yıllık üretimleri hakkında genel olarak bilgi verilmiş tir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey is the one of the rich countries because o^ varieties o* E'arble. Additionally, In sr^as of 3“uğla, i^skirehir, Konya, ”Irak and Çanakkale, some mor* marblf nines have bren discovered. Some facts and details, about marble potential o-r Turkey and production technologies are given in this thesis. The exportation of Turkey of 25 million US Dollars of marble in 1988 has reached 33 million US Dollars in 1989, 38 million US Dollars in 1990. In 1991, it has remained at the same level because of some economical reasons and has reached 42 million US Dollars in 1992. Although there have still been some problems in marble industry, these figures above prove the outstanding achievement and deve lopment of the“Turkish Marble Industry”and promise a very suc cessful future Turkish marble has more than 100 varieties at the moment and the marble reserves exceed at last 2 Billion m^. Accor ding to ouality, those marbles can be. compaired easily with all other world-wide marbles. Otherwise, the prices and exportation of Turkish marble, are still in at very low capacity when they are compared with world market. In this project, technological, mechanical, chemical and physi cal properties, common colour and apperance characteristics, ouarry management types f theirs dimensions, efficiencies t re serves, production technologies have been studied for the most reknown 19 marble types of Turkey's briefly.