Selective defluoridation in drinking and mineral waters
  1. Tez No: 35806
  2. Yazar: NURİ AZBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yer kabuğunun önemli bileşenlerinden olan flor, su kaynaklarında zaman zaman yüksek konsantrasyonlara ulaşabilmekte ve bu durum insan sağlığı açısından tehlike arzedebilmektedir. Çeşitli üniversitelerce yapılan çalışmalarda ülkemizde de bazı yörelerde yüksek konsantrasyonlarda florürürlü suların bulunduğu ve bu suların içme suyu amacıyla tüketildiği tesbit edilmiştir. Su temini açısından başka bir alternatifin olmadığı durumlarda bu tür su kaynaklarının florürü giderildikten sonra kullanılması gereklidir. Ancak florür giderme işlemi kullanılan kimyasal maddeler esas olarak yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle oldukça pahalı olabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde defloridasyon metodları üzerinde yofun olarak durulmuştur. Sudaki florürün giderilmesi amacıyla suyun çeşitli tip florür giderme ortamlarından (Trikalsiyum fosfat, kemik kömürü, kamik unu ve aktif leştirilmiş alümina) geçirilmesinin uygun bir yöntem olduğu çeştli araştırmacılarca bulunmuştur. Ayrıca iyon değişimi, alum ile koagülasyon ve su yumuşatma metodları da florür gideriminde önemli ölçüde etkili olmaktadır. Bu çalışmada flor gidermek amacılyla kullanılan diğer metodların yanı sıra aktif leştirilmiş alümina ile flor giderme metodu üzerinde de durulacaktır ve verimlilik ilie ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Aynı zamanda yerel olarak üretilen alumina aktive edilerek flor gidermede kullanımının değerlendirmesi yapılmıştır. Florür giderme amacıyla kullanılan yukarıdaki metodların uygulama maliyeti kullanılan kimyasal maddeye göre büyük farklılıklar göstermektedir, tzellikle kimyasal maddelerin yurt dışından ithal edilmesi maliyetleri yükseltmektedir. Çalışmanın uygulanabilirliği ihtimalinin artırılması için maliyetinin düşük tutulması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada öncelikle yerli kimyasal maddelerin kullanım imkanları araştırılarak Türkiye için ekonomik ve teknolojik olarak uygun yöntemin bulunmasına çalışılmıştır. - ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Flouride which is the common form of the element flourine that occurs naturally in the earth's crust, may reach high concentrations as a result of contact with soil containing high concentration of flouride. This case may lead to a risk to human health. In some studies carried out by various universities it was pointed out that in some regions of Turkey there are water resources containing high flouride concentration and are used for drinking water supply. Prom the view point of water supply, in case there is no other alternative, it is an obligation to use this water after deflouridation. Hovewer, since the chemicals used for def lour idation are mainly supplied from abroad, this process becomes expensive. Defluoridation has been studied extensively in developed countries. It has been found out by various researcers that passing the water with high fluoride content through columns containing different adsorbents ( calcium three phosphate, activated alumina and bone flour etc.) is an efficient method of fluoride removal technique. It is already known that ion exchange, coagulation with" alum, and softening of water are also suitable for defluoridation. In this study, defluoridation with activated alumina as well as other removal techniques has been applied to determine and compare their efficiencies. Also local chemicals has been activated and used to evaluate their applicability in defluoridation. The application costs of different deflouridation methods mentioned above vary depending on the chemicals used because some of the chemicals are not available in Turkey. As it is necessary to keep the cost of any method as low as possible for feasibilty of the project; chemicals produced in Turkey have been applied when possible to find economical and technologically sufficient solution for Turkey.