Geçmişten günümüze kitap olgusu
Past and present case book
  1. Tez No: 358145
  2. Yazar: TUĞBA BASAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KİTAP OLGUSU Tuğba BAŞAK Yüksek Lisans Tezi, Grafik Tasarımı Anasanat Dalı Danışman: Prof. Dr. Selahattin GANİZ Temmuz, 2013 - 236 sayfa Kâğıdın icadıyla ortaya çıkan ve kaynağını Orta Asya'dan alan Türk Cilt Sanatı zamanla gelişmiş ve günümüzde önemli bir sanat kolu haline dönüşmüştür. Türklerin Anadolu'ya yerleşmelerinden sonra tüm sanat alanlarında görülen gelişmeler cilt sanatında da büyük ölçüde kendini göstermiş yeni üslûplar ortaya çıkmıştır. Günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem metinsel anlamı içinde bilgilenme ve kültürlenme aracı olan kitap; sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur arasında ilk iletişimi sağlayan kaynak olmaktadır. Kitap kapağı, içeriğindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde kullanarak yerine getirir. Bu araştırma tezimde kitaba dair; Batı?da ki ve Doğu?da ki tarihsel gelişim süreci, bu süreçte kağıt ve kitapta uygulanan diğer çok farklı kullanım malzemeleri, kitap ve iç sayfa yüzlerindeki baskı yazılarının ve diğer tasarım görsellerinin günümüze değin gelişim ve değişimi, ön kapak, sırt ve arka kapak, şömiz görselleri ve özel ciltlenmiş pahalı kitaplara uygulanan grafik tasarım uygulamalarının evrimi tüm detaylarıyla irdelenerek verilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Görsel Tasarım, Kitap Kapakları, Kitap Kapağı Tasarımı, Geçmişten Günümüze Kitap Olgusu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PAST AND PRESENT CASE BOOK Tuğba BAŞAK Master Thesis, Dept. of Graphic Design Supervisor: Prof. Dr. Selahattin GANİZ July, 2013 - 236 page Supply from Central Asia to the invention of paper and the resulting improved over time, and today Turkey Skin Art has become an important branch of art. Developments in the areas of the skin settlements of Turks in Anatolia in the art of all the arts showed itself largely new styles emerged. In today's age of communication and information within the meaning of both visual and textual information and acculturation tool, book, page layout, cover design, and the reader and the author of a work of art is the first resource for communication. Book cover, to announce the content of the message your target audience through visual communication function with aesthetic qualities, using pictures and text complement each other in an arrangement to fulfill. This dissertation research on the book, the process of historical development in the West and in the East, this process is very different use of paper and other materials used in the book, books, writings, and other design and print internal pages on the faces of the development and exchange of visuals to this day, the front cover back, and the back cover, bound şömiz expensive visuals and special books examining all the details of the evolution of applied graphic design applications have been submitted. Key Words; Visual Design, Book Covers, Book Cover Design, Past and Present Book Case