Biological treatment of wastewaters in a continuously operating fluidized bed reactor containing sponge particles surrounded by steel wires
  1. Tez No: 35815
  2. Yazar: İLGİ KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sürekli akımlı çelik tel örgülü sünger parçacıkları içeren akışkan yataklı biyoreaktörünün pilot tesis bazında atıksu arıtma performansı incelenmiştir. Zooglea ramigara bağlı ve süspanse halde dominant mikroorganizma kültürü olarak kullanılmıştır. Tel örgülü sünger parçacıkları daha fazla biyokütle tutabilmeleri, parçacık büyüklük ve yoğunluğunun ayarlanabilmesi açılarından diğer parçacıklara göre daha avantajlıdır. Sentetik atıksu, seyreltik melaz ve ek besin olarak ta azot kaynağı olarak üre, fosfor için KH2P04 ve Magnezyum ve kükürt sağlamak amacıyla da MgS04 kullanılark hazırlanmıştır. Sürekli çalışmalar sonucunda sistemin kinetik sabitleri bulunmuş ve bazı önemli işletme paremetrelerinin (alıkonma süresi, organik yükleme, sentetik su bileşimi, parçacık sayısı gibi) sistem performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bulunan kinetik sabitler literatür değerleri ile uyum içerisindedir. Alıkonma süresi ve atıksu bileşimi değiştirildiğinde sistem davranışı literatüre uygun çıkmıştır. Organik yükleme hızı arttığında arıtma verimi düşmüş, parçacık sayısı arttığında arıtma verimi ve hızı yüksek oranlarda artmıştır. Yüksek tanecik sayılarında çalıştırıldığında sistem, düşük alıkonma süresinde yüksek arıtma hızı ve verimi sağlayarak oldukça iyi bir performans göstermiştir. Geridöngülü işletim esnasında, akışkan yataklı reaktör tam karışımlı heterojen bir sistem gibi davranırken, geridöngüsüz çalıştırıldığında piston akımlı reaktörlere yaklaşmaktadır. Aynı işletme koşullarında azot giderim performansı üzerinde de çalışılmıştir. Bu çalışma hem akışkan yataklı biyolojik arıtma sistemlerine yeni bir teknolojik yaklaşım getirmiş, hem de bu tür sistemlerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlamıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, wastewater treatment performance of a continuous-flowfluidized bed bioreactor containing sponge particles surrounded by metal wires, was investigated at pilot-scale in the laboratory. Zooglea ramigera was dominant microorganism culture both in immobilized and suspended phase. With high biomass retention capacity and adjustable size and densities, sponge particles with stainless-steel wires have significant advantages over non-porous support particles. Synthetic wastewater composed of diluted molasses and extra nutrients like urea, KH2P04, MgS04 was used throughout the study. Kinetics of continuous biological treatment was determined and effect of important process parameters, such as hydraulic residence time, organic loading rate, composition of wastewater, number of support particles on system performance were investigated. Determined kinetic constant were in good agreement with literature values. System behavior in response to variations in residence time and composition of wastewater was as predicted. Efficiency of COD removal decreased with increasing organic loading rate and COD removal rate and efficiency increased significantly with increasing particle number. When operated with high particle number densities, system resulted in high removal efficiencies at low hydraulic retention times. When operated with recycle, the fluidized bed behaved like a completely mixed heterogenous reactor; whereas without recycle the FBBR behaved like a plug flow reactor. Nitrogen removal performance under the same operating conditions were also studied. This study provided a new technological approach to fluidized bed biological wastewater treatment reactors and also contributed to the understanding of behavior of such systems. II