Anne-babası boşanmış ve boşanmamış çocuklarda depresyon ve sosyal becerilerin değerlendirilmesi
Evaluating depression and social skills in children who have seperated parents and whose parents are still together
  1. Tez No: 358167
  2. Yazar: ÇİSEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Boşanma, aile içerisindeki tüm fertleri yakından ilgilendiren ve etkileyen bir olaydır. Eşlerin etkilenmesinin yanı sıra en büyük darbeyi çocuklar almaktadır. Boşanma sonrasında alışık oldukları düzen tamamen değişmekte ve muhtemelen ebeveynlerden birinden uzakta kalmaktadırlar. Boşanmanın psikolojik, sosyal ve hukuki sonuçları olan bir süreç olması nedeni ile çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Çocuklar arasında yapılan araştırmalar çocukların, boşanma olayını kabul etmediklerini göstermektedir. Çünkü boşanan eşler, boşamanın verdiği ya da zorlu bir sürecin içerisinde olmaları nedeni ile çocuklara ilgi gösteremeyebilmektedirler. Boşanan ya da boşanma sürecinde olan eşler enerjilerinin büyük bir kısmını kendi aralarındaki çatışmaya ve sorunlarına harcamaktadırlar. Boşanma, çocuğun sosyolojik ve psikolojik gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Boşanmış aile çocukları, hangi yaş grubunda olursa olsun içe kapanma, mutsuzluk, üzüntü gibi belirtileri yaşamaktadırlar. Boşanma olayının gerçekleşmesiyle çocuklar hem anne, hem de babalarını kaybetmiş hissi yaşamaktadır. Boşanma sonrasında çocukların yaşamları kökten değişmektedir. Bu dönemde ebeveynlerden birinin evden ayrılması, yeni okul, arkadaşlar ve ev düzenindeki değişimler çocukların uyumlarını güçleştirerek, sosyal becerilerini olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzluklar, çocuklarda değişik rahatsızlıklarla kendisini gösterebilmektedir. Depresyon da bu rahatsızlıklardan birisidir. Sosyal becerilerin yetersiz olması ya da azalması depresyon ile çok sıkı bir ilişki içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Divorce is a phenomenon closely related to all members in the family. Divorce is the biggest blow to the kids. After the divorce, they are used to completely changing the layout, and probably one of the parents are staying away. This negativity in children is seen in various disorders. Depression is one of those illnesses. Lack of social skills is very closely linked with depression or decreased. Divorce, sociological and psychological development of the child has a significant effect. Divorce, psychological, social and legal consequences, because it is a process that leaves a negative impact on children. Radically is changing the lives of children after divorce. Accustomed way of life, the environment, children, friends, and leave the other parent may lead to the emergence of symptoms of depression. Divorced families children who are lived social isolation, unhappiness, experiencing emotions such as sadness. Parents divorce, children and the realization of the event, as well as the feeling of their father lives lost. During this period, one of the parents from leaving the house, new school, friends, and children's adaptation to changes in the order of the home immeasurably adversely affects social skills. These disadvantages, kids can show it in different disorders. Depression is one of those illnesses. Lack of social skills is very closely linked with depression or decreased.