Anne-babası boşanmış ve boşanmamış çocuklarda ayrılık anksiyetesi ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
The review of seperation anxiety and depression levels of children with divorced parents and children from non-divorced families
- Tez No: 587906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, boşanmış ve boşanmamış ailelerin çocuklarının ayrılık anksiyetesi ve depresyon düzeylerinin bazı değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, ebeveynlerin öğrenim durumuna, ebeveynler ile görüşme sıklığına göre, vb.) incelenmesi ve bu çocuklarda ayrılık anksiyetesi ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Avrupa yakasındaki rastgele seçilen 5 ilköğretim okulunda okuyan toplamda 231 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, depresyon düzeylerini ölçmek amacıyla“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”, ayrılık anksiyetesi düzeylerini ölçme amacıyla ise“Ayrılık Kaygısı Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu”kullanılmıştır. Boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip çocukların ilgili ölçeklerden aldıkları puanlar analiz edilmek amacıyla veriler IBM SPSS 24 istatistik programına girilmiştir. Verilerin analizinde T-testi, ANOVA, LSD ve Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda örneklem grubu üzerindeki ayrılık anksiyetesi ve depresyon ilişkisi anlamlı şekilde farklılık göstermektedir. Anne-babası ayrı olan çocukların ayrılık anksiyetesini daha fazla yaşadıkları ve bu çocuklarda depresyonun daha sık gözlendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the separation anxiety and depression levels of the children with divorced and non-divorced families, and inspect the factors (like gender, age, the education level of the parent that the child lives with, the frequency of interaction with parents, etc.) that vary the levels and relationship of separation anxiety and depression. This research consists of 231 volunteer students from 5 elementary schools which were randomly chosen in European Part of İstanbul, in 2018- 2019 academic year.“Personal data questionnaire”was used to determine sociodemographic features,“Rating Scale to Assess Depression in School Aged Children”was used to measure depression levels, and“Separation Anxiety Assessment Scale- Children Forms”was used to measure separation anxiety levels of the students. Data loaded to IBM SPSS 24 statistics software to analyze the results of the children with divorced parents and non-divorced families. T-Test, ANOVA, LSD and Pearson Correlation Coefficient Analysis used to analyze the data. As a result, the relationship between the separation anxiety and depression of sample groups differ in a very meaningful way. The children with divorced parents have more separation anxiety and get depressed more frequently.