Anne-babası boşanmış ve boşanmamış çocukların depresyon belirtilerinin anne-baba tutumları açısından incelenmesi
Analysing the parents attitude to the children's depression symptoms whos parents get divorced or not get divorcet
- Tez No: 531382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKÇANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çocukların gelişim sürecinde ilişki kurduğu kişilerin büyük bir önemi vardır. Anne-babalar, tutum ve davranışları ile çocuklarının en önemli rol modelleri ve bilgi kaynaklarıdır. Bu nedenle ebeveynlerin tutumları, davranışları ve kullandıkları yöntemler çocukların kişiliklerinin oluşmasında, olumlu sosyal ilişkiler kurmasında ve toplum içerisinde sağlıklı bir birey olarak yer almasında belirleyici bir husustur. Boşanmanın pasif katılımcısı olan çocukların boşanma sürecini olumlu ya da olumsuz yaşamalarında anne-baba tutumları oldukça etkilidir. Çocukları sosyolojik ve psikolojik olarak gelişmeleri boşanma ile olumsuz yönde etkilenir. Çalışmamızda ise boşanma faktörüne göre ebeveynlerin anne baba tutumlarının çocukluk çağı depresyonuna etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 200 deneğe ( 105 erkek, 95 kız) Anne Baba Tutum Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Korelasyon hesaplamaları ANOVA ve Örneklem T Testi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında boşanmış ailelerin boşanmamış ailelere göre demokratik tutum ortalamaları düşük, otoriter ve koruyucu tutum ortalamaları yüksek çıkmıştır. Ayrıca boşanmanın çocuklarda depresyon düzeyini arttırdığı bulunmuştur. Otoriter anne-baba tutum ortalamaları artıkça depresyon ortalamasının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The people with whom children establish relationship is of great importance in the process of children's development. With their attitudes and behaviors, parents are the most important role models and information sources of their children. Therefore, parents' attitudes, behaviors and methods they use are decisive points in formation of children's personality, establishing positive social relationships and appear as healthy individuals in society. Parental attitudes of children who are passive participants of divorce are very effective. Psychological and sociological developments of children are affected negatively by divorce. I was considered as to our study that divorce factor may have an effect on parental attitudes and childhood depression. Fort this purpose 200 subjects ( 105 boy, 95 girl) was practised Parents Attitude Scala (ABDÖ), Children's Depression İnventory (CDI) and self description from reformed by researcher. ANOVA and Independent Sample T Test were used in the correlation calulations of our study. İn the considerations of the findings. When divorced families and married families were compared, the average of divorced families,low democratic attitudes, authoritarion and protective attitudes were high. In addition, divorce was found to increase the level of depression in children. It was observed that the average of depression increased as the average of authoritarion parent's attitude increased.