Egzersiz yapan ve yapmayan emniyet mensuplarının yaşam doyumu iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi. (Sakarya ili örneği)
And do not exercise of the members of the safety of life satisfaction job satisfaction and burnout levels. (Sakarya province)
- Tez No: 358193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYER, DOÇ. DR. ÖMER FARUK TUTKUN, DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Sakarya ilinde görevli, spor yapan ve yapmayan Emniyet mensuplarının, yaşam doyumu iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013 yılında Sakarya ilinde görev yapan 2100 emniyet mensubu, örneklemi ise; bu evren içinden tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilen düzenli olarak egzersiz yapan 62 Emniyet mensubu ve egzersiz yapmayan 62 Emniyet mensubu olmak üzere toplam 124 personelden oluşmaktadır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak Türkiye için geçerlilik çalışması Ergin tarafından yapılmış olan Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ): (Ebrinç ve ark.2002).Hackman ve Oldham'ın (1980) tarafından geliştirilen Gödelek (1988) ve Güler (1990) tarafından Türkçeye uyarlanan“İş Tatmini”ile Diener ve ark. (1985) tarafından geliştirilen, güvenirlik çalışmasını Köker (1991) tarafından yapılan“Yaşam Tatmini”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Spor yapan Emniyet Mensuplarının spor yapmayan Emniyet mensuplarına göre; yaşam doyumu, iş tatmini ve tükenmişlik düzeyleri açısından düzenli spor yapanların lehine anlamlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Egzersiz yapan ve yapmayan Personellerin yaşam tatmin, iş tatmin ve tükenmişlik düzeyleri çalışma yılına göre incelendiğinde aralarında istatistiki bir manada farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study, Officials in the province of Sakarya, doing sports, sports of the members of the Police, life satisfaction, job satisfaction and burnout levels was conducted to examine. The study population of 2013 Serving members of the police in the province of Sakarya in 2100, If the sample; within this universe, selected by random sampling method, 62 Police members who exercise regularly and who do not exercise consists of 62 personnel of security forces. In our study, Ergin validity for Turkey as a means of data collection which is made by the Maslach Burnout Inventory (Ebrinç,2002). adapted from“Job Satisfaction”and Diener et al. (1985) developed by the bosses Hackman and Oldham'ın (1980) developed by the Gödelek (1988) and Friendly (1990) Turkish of reliability study (1991) was made by the“life satisfaction”scale. Of the research; Sport makes sport of Police Officers by members of the Police; life satisfaction, in terms of job satisfaction and burnout levels in favor of regularly exercising has been found to vary significantly. The staff of life satisfaction, job satisfaction and burnout levels, according to year of study, no difference could be detected.