Menstrual dönemlerin bayanların spor performansına etkisinin araştırılması
Examination of menstrual phases on athletic performance in female
  1. Tez No: 358195
  2. Yazar: MİNE AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı gönüllü bayan sporcularda menstruasyon döneminin kuvvet, sürat ve dayanıklılık performansına etkisini belirlemekti. Araştırmaya Elazığ Spor Lisesi'nde öğrenim gören ve lisanslı olarak atletizm ve voleybol sporcusu olan 30 gönüllü bayan sporcu katılmıştır. Katılımcılara sürat performansının ölçülmesinde 100 m sürat testi, kuvvet ölçümünde 30 saniye şınav ve mekik çekme testi, dayanıklılık ölçümünde ise 12 dakikalık Cooper dayanıklılık koşusu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 15.0 for Windows programında Tekrarlı Ölçümler analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of menstruation on strength, speed and endurance performance in female. 30 female athletes taking education at Elazıg Sport High School and doing licensed atlhleticism and volleyball sport participated to study. 100 meters speed test in measurement of speed performances, push-up and shuttle in measurements of strength, 12 minutes-Cooper endurance running in measurement of endurance were used. Repeated measures in SPSS 15.0 for Windows package program was used in analysis of data obtained.