İlköğretim 6,7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında bulunan şiirlerin fonetik-semantik ilişki çerçevesinde incelenmesi
Phonetic-semantic relationship framework analysis of the poems found in the primary 6,7 and 8. grade Turkish class books
  1. Tez No: 358204
  2. Yazar: BURÇİN ÇULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AÇIK ÖNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkçe derslerinde okutulan, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki şiirleri, fonetik- semantik puanları bakımından inceleyerek onların, öğrencilerin duygu ve düşünce dünyasına katkılarını tespit etmek ve şiir vasıtasıyla kazandırılabilecek özellikleri kazandırıp kazandırmadığını incelemek ve öğrencilere bu özelliklerin en iyi şekilde kazandırılması için tavsiyelerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Muğla ili genelinde okutulan Türkçe ders kitaplarında yer alan şiirlerin tema zenginliği, fonetik-semantik ilişkisi, şiir sayısı, değer sayısı, kelime hazinesine katkı ve hazırlama komisyonu açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerine yapılmış bir çalışmadır. İlköğretim Türkçe ders kitaplarının şiir bölümlerini incelediğimizde öğrencilere tema zenginliği, duygu ve değer eğitimi ve onların kelime hazinesine katkı sağlamaları açısından yeteri kadar faydalı olamadıkları görülmektedir. Türkçe ders kitapları fonetik-semantik ilişkisi açısından incelendiğinde bu konuda da öğrencilere özellikle duygu eğitimi verme yönünden yetersiz kaldığı görülmüştür. Fonetik-semantik ilişkisi bakımından zayıf, lirik özellikli olmayan şiirlerin ders kitaplarına seçilmesi öğrencilerin gelişimleri açısından büyük bir eksikliktir. Türkçe ders kitaplarındaki şiirlerin tema zenginliği, fonetik-semantik ilişkisi, şiir sayısı, değer sayısı, kelime hazinesine katkı ve hazırlama komisyonu açısından incelenip değerlendirilerek öğrencilerin gelişmesi bakımından yeterliliği az olan bu kitapların yerine öğrencilere daha fazla duygu, düşünce ve değer katabilecek şiirlerin yer aldığı Türkçe ders kitapları hazırlanması bir ihtiyaçtır. Lirik özelliği, duygu, düşünce ve değer evreni güçlü olan şiirlerin ders kitaplarında yer alması, öğrenciler açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was done to analyse the poems in Turkish Class Books of 6,7,8 grades via their phonetic-semantic points, their assisstance to the students' emotianal and sentimental world and whether they gained the atitudes, which they were supposed to, with the help of poems and make suggessions to provide students acquire these atitudes This research also done to be evaluated and analyzed by the Preparation commitie due to the assistance of the poems in Türkish Class Books taught in 2010-2011 educational season in all over Muğla district to students' word power, merit points, phonetic-semantic relation, number of poems,the richness of theme. It is understood that the poems in Primary Schools' Turkish Class Books are not as beneficial as expected for students in respect of richness of theme, emotion and virtue education and the assistance to their word power. It is also understood that Turkish Class Books are inadequate in respect of especialy teaching emotinal education when they are analysed due to their phonetic and semantic relation. The determination of the books not having phonetic-semantic relation and weak in lyric features are huge deficiencies. The preparation of Turkish Class Books those which could promote emotion, ideas and virtues to students instead of the books which are inadequate in respect of phonetic-semantic relations, number of poems, assisstance to word power, the richness of theme and evaluation by preparation commitie. The poems in Turkish Class Books number of merit is a great need. The existance of the poems which are powerful in respect of lyric features, emotion, idea, and virtue universe in the class books is benificial for students.