İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe 6. ve 7. sınıf ders kitaplarından geçen bilinmeyen kelimeleri kazanım düzeyleri üzerine bir araştırma
An investigation on the primary 8th grade student level of acquisition of unknown words given in the 6th and 7th Turkish course books
- Tez No: 187513
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Uşak Merkezindeki ilköğretim 8. sınıfa giden öğrencilerin Türkçe 6.ve 7. sınıf ders kitaplarında geçen bilinmeyen kelimeleri kazanıp kazanmadıklarınıincelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada sosyo-ekonomik düzey (SED), (öğrencininbilgisayar sahibi olması, çalışma odasının olması, gecekondu ya da apartmandaoturması, kira ya da ev sahibi olması gibi faktörler) cinsiyet, anne-baba mesleği veokuyan kardeş sayısı gibi faktörlerin bilinmeyen kelimelerin kazanımına etkisiincelenmiştir.Araştırma örneklemi Uşak Merkezde bulunan SEDY1: Halit Ziya Uşaklıgil,SEDY2: Besim Atalay, SEDO1: 23 Nisan, SEDO2: Ömer Bedrettin Uşaklı ve SEDD:Malkoçoğlu lköğretim Okullarında 6'şar öğrenci olmak üzere üç farklı sosyo-ekonomik düzeydeki 30 öğrenciden oluşturulmuştur. Bu öğrenciler, sınıf listelerinde 1,5, 10, 15, 20 ve 25 sıralarındaki öğrencilerden seçilmiştir. Örnekleme alınanöğrencilere, ders kitapları dikkate alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?ÇalışmaYaprakları Formu? uygulanmıştır. Çalışma formu 10 başlık altında toplanmıştır.Çalışma yaprakları bizzat araştırmacının kendisi tarafından uygulanmıştır. Toplananveriler bilgisayar ortamında SPSS Paket Programı'yla analiz edilmiştir. Yapılananalizler sonucunda cinsiyetin kelime kazanımı üzerinde etkili olmadığı, sosyo-ekonomik düzey, anne-baba mesleği ve okuyan kardeş sayısının etkili olduğugörülmüştür.Öğrencilere uygulanan 376 kelimeden 158 kelime 15 ve daha fazla öğrencitarafından bilinmiştir. 218 kelime ortalamanın altında tanımlanmıştır. Bu bakımdanTürkçe ders kitaplarında geçen bilinmeyen kelimelerin istenilen düzeyde kazanılmadığıgörülmüştür.ANAHTAR KEL MELER: lköğretim, Ders Kitabı, Kelime
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the primary 8th grade students? level ofacquisition of unknown words given in the 6th and 7th grade Turkish course books.Variables such as socio-economic status, possessing a computer, owning a study roomat home, living in a shanty house or a flat, renting or owning a house, gender, parents?professions, and an affect of other siblings in the school from the family to theacquisition of unknown words were taken fort the purposes of this research.Research sample for this study compose of 30 students currently studying at fiveschools representing three different socio-economic status; SEDY1: Halit ZiyaUsaklıgil, SEDY2: Besim Atalay, SEDO1: 23 Nisan, SEDO2 : Ömer Bedrettin Usaklıand SEDD: Malkoçoglu Primary Schools. Students representing the sample of thisstudy were selected from the 1st, 5th, 10th,15th, 20th and 25th from the class list.`Work Sheet Forms? were developed with consideration of the course books bythe researcher and they were applied by the researcher himself to the studentscomposing the study sample. Work Sheet Form were formed under 10 headings.Collected data were then analysed on the computer using SPSS Package.As for results, it was evident that the gender variable did not affect theacquisition of unknown words whereas variables such as socio-economic status,parents? professions and an affect of other siblings? in the school from the family didseem to affect the acquisition of unknown words. 158 words were known by 15 or morestudents out of 376 words applied to the sample of students. 218 words were describedunder average. Consequently, we could argue that the unknown words given in theTurkish course books were not acquired to a satisfying level.KEY WORDS: Primary School, Textbook, Word.