Türkiye için denge döviz kuru tahmini
Estimated equilibrium exchange rate for Turkey
  1. Tez No: 358219
  2. Yazar: BURCU YILMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Döviz kuru, son yıllarda ülkeler arasındaki ticaret ilişkilerinin artması ve dünyanın giderek tek pazar haline dönüşmesi ile birlikte rekabeti belirleyen önemli bir değişken durumuna gelmiştir. 1973'te Bretton Woods sisteminin sona ermesiyle döviz kurlarında değişkenlik artmış ve denge döviz kurunun belirlenmesi önem kazanmıştır. Denge döviz kuru ekonominin iç ve dış dengesi ile uyumlu kur düzeyi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye için denge döviz kuru ERER yaklaşımıyla tahmin edilmiştir. Çalışmada, 1998:1- 2009:4 dönemi, reel döviz kuru, kamu tüketimi, dışa açıklık, gayri safi yurtiçi hâsıla, yurtiçi kredi, yatırımlar ve dış ticaret haddi verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rate has become an important variable in determining competitive situation as soon as the increase in trade relations between countries and the world has transformed into a single market in recent years. After the end of Bretton Woods system at 1973, volatility in exchange rate increased and determination of the equilibrium exchange rate gained in importance. Equilibrium exchange rate is defined, which exchange rate level of concerted with internal and external balance. In this study estimated equilibrium exchange rate for Turkey with ERER approach by considering data from 1998:1-2009:4. The variables which used are, real exchange rate, government consumption, openness, gross domestic product, domectic credit, terms of trade and invesment.