Necip Fazıl Kısakürek'in Esselâm Mukaddes Hayattan Levhalar adlı kitabındaki şiirlerin tahlili
The analysis of the poems i̇n the book esselâm mukaddes hayattan levhalar by Necip Fazıl Kısakürek
  1. Tez No: 358224
  2. Yazar: FATMA GİZEM YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Necip Fazıl?ın, Esselâm Mukaddes Hayattan Levhalar adlı eseri müstakil ilmi çalışma yapılmamıştır. Bu boşluğu doldurmak için; Necip Fazıl?ın Hz. Peygamberin hayatının hangi safhalarını işlediği ve bu safhalar için hangi kaynaklardan yaralandığının, motiflerde veya olaylarda edebîleşme olup olmadığının tespiti yapılmaya çalışıldı. Çalışmada şiirlerin tahliline geçmeden önce Hz. Peygamberin hayatı, edebiyatımızdaki yeri belirtilmiş; sonra eserin şairi Necip Fazıl?ın hayatı, sanatı, eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Şiirlerin şekil, dil, üslûp, imla, vezin, kafiye açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmalarımızda Necip Fazıl?ın Esselâm Mukaddes Hayattan Levhalar?ın yanısıra diğer kitaplarından özellikle de Çöle İnen Nur?dan fazlasıyla istifade edilmiştir. Çalışma sırasında fişleme, tahlil yönteminden yaralanılmıştır. Çalışma sonucunda bu eserdeki levha numaralarının Hz. Peygamberin hayatının kronolojisine uygun olmadığını ve bu eserde şiirle anlatılanların, sanatçının bir diğer kitabı Çöle İnen Nur?la paralel olduğunu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There has been no seperate study on the Necip Fazıl?s book Esselâm Mukaddes Hayattan Levhalar. In order to fill this gap, we have tried to determine which periods of the Prophet Muhammed?s life were discussed,from which sources benefited,whether there are any literary language in the motives or events. In the work, before the analysis of the poems, it was discussed on Prophet Muhammed?s life and its place in our literature, and then, it was informed about the work?s poet Necip Fazıl?s life, Works and art. The poems were analyzed in terms of language, style, spelling, meter, rhyme. In our researchs, apart from Mukaddes Hayattan Levhalar, we benefited from other works of Necip Fazıl, especially from Çöle İnen Nur. During the study, we benefited from analysis and tagging method. As a result of the study, we saw that the piece numbers in the work doesn?t comply with the Prophet Muhammed?s life and the things told by poems in this work are paralel with Çöle İnen Nur which is an another book of the writer.