Şair Nihat Aşar'ın hayatı, eserleri ve edebi şahsiyeti üzerine bir araştırma
A research on the life, works and literal personality of Nihat Aşar
  1. Tez No: 358223
  2. Yazar: YELİZ TURİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nihat Aşar, ?Nasıl Geçti Habersiz? dizeleri ile başlayan meşhur şarkının söz yazarıdır. Ancak şairin bu meşhur şiirinden başka beş adet şiir kitabı, bir öykü kitabı, bir araştırma kitabı, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan çok sayıda da denemesi vardır. Aşar, Hisar grubuna mensuptur. Bu yüzden şiirlerini bu grubun dil ve sanat anlayışı çerçevesinde yazmıştır. Aşar?ın şiirlerinde aydınlık, Ankara, Atatürk ve vatan sevgisi, hümanizm, doğa sevgisi ve yaşama sevinci temaları ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada Nihat Aşar?ın beş şiir kitabı, bir hikâyesi ve diğer çalışmaları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nihat Aşar is songwriter (poet) of the song that is begins with line of ?Nasıl geçti habersiz? (How was it without notice). However, the poet has got five poet(ry) books, one story book, one research book and lots of essays that published in the journals and newspapers apart from this poem. Aşar belonged to Hisar group. For this reason he wrote his poems in accordace stlye of this group term of the language and vision. In Aşar?s poems, bright, Ankara, Atatürk sympathy and patriotism, humanism, nature fondness, joy of life themes attract attention. In this work, five poem books, one story and other works by Aşar are examined.