Çay kültüründe değişen alışkanlıkların Türkiye örneğinde ürün tasarımına etkileri
The effects of changing habits in tea culture to product design in case of Turkey
  1. Tez No: 358238
  2. Yazar: NİHAN LAFCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çay dünyada ve ülkemizde önemli kültürel değeri olan bir üründür. Hızlı tüketim alışkanlıklarının hayatımıza adapte olması ile bu ürünün tüketim alışkanlıkları değişime uğramıştır. Ülkemizde çay üretimi ile değişen ve gelişen çay politikaları sonucu çayın ekonomik değeri yükselmiştir. Endüstride yaşanan gelişmeler ile Türkiye' de endüstri ürünleri tasarımına verilen önemin artması, çay demlemek ve tüketmek için kullanılan ürünlere çeşitlilik kazandırmıştır. Bu çalışma ile kullanıcı alışkanlıkları doğrultusunda gelişen elektrikli çay demleme makineleri incelenmiştir. Yeni modellerin kullanıcıya sunulduğu günümüzde çay demleme makinelerinin pazar payının artma sebebi Türk çay kültüründe yaşanan değişikliklerdir.
Özet (Çeviri)
Tea is a product of significant cultural value in the world and in our country. By adaptation of fast consuming habbits in our lives , this product has undergone changes in consumption patterns.As a result of tea production in our country the changing and evolving tea policies has increased the economic value of tea. industrial developments and the increased importance of industial product design in Turkey has brought diversity to products which are used to brew and consume the tea. With this study in line of evolving user habits , electric tea brewing machines were examined. Becouse of the reason of the changes in Turkish tea culture nowadays new models presented to the user and that increases the market share of tea brewing machines.