Sanat üretiminde ironi ve oyun etkisi
The influence of irony and game on artistic production
  1. Tez No: 358247
  2. Yazar: AYÇA TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. NİLAY KAN BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Plastik sanatlar üretiminde ironi ve oyun kimi sanatçılar tarafından tercih edilen bir üretim ve kurulum yöntemidir. Geçmişte ve günümüzde bu iki kavram plastik sanatlar alanında bir anlatım ya da üretim dili olarak kullanılmış ve kullanılmaktadır. Bazı dönemlerde ironi ve oyunun daha çok öne çıktığı görülsede bu iki kavramın bir dönem yatkınlığı değil kişisel bir tercih olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Bu çalışma ile plastik sanatlar özelinde, ironi ve oyunun sanat yapıtlarına olan etkileri örnekler üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Irony and game are production and construction methodologies preferred by some artists in the plastic arts production. These concepts have been used as languages of expression and production in plastic arts in the past and the present. Even though irony and game were observed more frequently in plastic arts during certain periods of time, it is more accurate to state that the employment of the two concepts in arts is a matter of the personal preference of the artist rather than the imposition of the trends of the era. In this study, it is attempted to explain the influence of irony and game concepts on works of art with examples from the plastic arts.