Giyimde kültürlerarası etkileşim olgusu
Interaction between cultures on clothing
  1. Tez No: 358248
  2. Yazar: EVRİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM ÇİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyanın eski tarihlerinden bugüne, farklı bölgelerdeki kültürler birbirleriyle çeşitli sebeplerle etkileşime girmiş, yaşam tarzlarında değişiklikler baş göstermiş, bu da insanın kendini ifade etme biçimi olan giyime de kaçınılmaz olarak yansımıştır. Bu araştırmada, temel amaç kültürlerarası etkileşim faktörlerinin giyimdeki etkisini incelemek olmuştur. Ana faktörler olarak; göç, ticaret, savaş, kolonileşme ve dinin yansımaları incelenmiştir. Tarihsel süreçte çeşitli örnekler verilmiş görsellerle desteklenmiştir. Endüstrileşme ve iletişim araçlarının gelişmesiyle ortaya çıkan yan faktörler üzerinde durulmuştur. Moda olgusunun nasıl yayıldığı ve insanları peşinden nasıl sürüklediğine yer verilmiştir. 21. Yüzyıl giyimine damgasını vuran önemli tasarımcıların koleksiyonları incelenmiş ve farklı kültürlerin kıyafetlerinden esinlenilmiş giysiler, görsel olarak ortaya konmuştur. Dikkati çeken diğer bir nokta ise bu faktörlerin sürekli iç içe geçmiş şekilde etki gösterdikleridir. Bir sonucu tek bir faktöre bağlamanız çok olası değildir. İletişim araçlarıyla birlikte bu etkileşim çok daha hızlanmış, toplumun tercih ettiği giysiler üzerinde dünyanın diğer ucundan parçalar görmemiz mümkün hale gelmiştir. Bunun zaman zaman bilinçli şekilde empoze edildiği gözden kaçmamıştır.
Özet (Çeviri)
Since the former date of the world, for various reasons, the cultures in different regions interact with each other. Changes in their lifestyles have arisen. These changes inevitably reflect in the cloth that was a form of human self-expression. In this study, the main purpose is to examine the effect of cultural interaction factors on clothes. As the main factors, migration, trade, war, colonialism and religion are the reflections on cloth interaction. Various examples given in historical period are supported by visuals. Sub-factors that emerge with industrialization and the development of communication tools were focused on. How the phenomenon of fashion had spread and how people had pursued it were explained. The collections of major designers who had left marks on 21. Century, were reviewed and the clothes that were inspired by different cultures were stated as a visual. Another noteworthy point is that the factors which were mentioned effected people together. To attribute a result to a single factor was not possible. That interaction accelerated much more with communication tools. It made possible to see the clothe details that belong to the other end of the world, on our dresses. Besides it had not escaped that the interactions were from time to time consciously imposed.