Türk sineması'nda kahraman miti
The myth of hero in Turkish cinema
  1. Tez No: 358251
  2. Yazar: NESLİHAN ŞEREF AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. SABRİ ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kolektif bilinçdışının ürünü ve temel arketipi olarak kabul edilen kahraman miti aynı zamanda varoluşsal bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu ihtiyaç popüler kültür ürünlerinde çok ve çeşitli biçimlerde karşılanmaktadır. Yine bir popüler kültür ürünü olan sinema da bu ihtiyacın karşılanmasında önemli bir araçtır. Bu noktadan hareketle bu çalışmanın temel araştırma konusunu Türk sinemasında kahraman sembollerinin aşırı bir biçimde ortaya çıktığı Yeşilçam dönemi, söz konusu dönemin toplumsal ruh hali ve kahraman sembolünün temsil stratejisindeki değişimler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each civilization produces its myths and its possible to accept the human creativity has started with the formation of myths. The hero myth as the basic archetype of the collective unconscious is also a psychological need, and these needs are met by many and diverse forms of products of the popular culture. The hero symbols in Turkish cinema will be the basis of this study. The changes in the social mood and the changes in the strategy of representation of hero symbols in cinema constitute the main scope of this work.