Examination of the motion resistance of bridge cranes
  1. Tez No: 35828
  2. Yazar: MİNE ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Krenlerin dinamik hassasiyeti artan boyutlarla ve yüklerle artarken, kullanılan malzeme miktarı artmakta ve kaynak tekniğinin kullanımı da büyük önem kazanmaktadır. Kren konstrüksiyon ve normların da zaman zaman dinamik yük hesaplarındaki sonuçlara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Kren açıklığının, kren tekerlekleri arasındaki mesafeye göre çok büyük olması krenin rayları üzerinde eğik olarak hareketini, yani krenin eğik bir hareket açısıyla hareketini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca kren üzerinde hareket eden arabanın kren gövdesinde oluşturduğu senim ile de kren tekerleklerinde dönme açıları meydana gelmektedir. Krenin hareketi esnasmda oluşan eğik hareket açısı ve senimin yarattığı dönme açılan, kren tekerlekleri ile ray arasındaki sürtünme dirençlerini artırmakta ve bu da hareket için daha fazla bir güç gereksinimini gerektirmektedir. Bu çalışmanın esas amacı araba hareketinin kren üzerinde oluşturduğu senim sonucu oluşan dirençleri ve gerekli güç gereksirıimini tespit etmektir. Arabanın hareketi ile kren gövdesinde meydana gelen senim ile kren tekerleklerinin dönme açılan sonlu elemanlar metodu ile bulunmuş ve bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Seri olarak üretilen bir Alman firmasının gezer kren teknik değerleri bu programda kullanılarak gerekli hesaplamalar yapılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While the dynamic sensitivity of modern cranes are increasing with increasing dimensions and loads ; the amount of material used is continuing to increase and the utilization of welding techniques is gaining significant importance. From time to time crane constructions and norms must also be arranged in accordance with the results of dynamic load calculations. Because the span of the crane is much greater than the distance between the crane wheels, oblique running of the crane has been arised ; this means the crane is running with a sloped motion angle. Furthermore, with the deflection on the crane body caused by the running of the trolley over the crane, rotation angles are produced at the crane wheels. The oblique running angle caused during the motion of the crane and the rotation angles caused by the deflection, increase the friction resistance and this necessitates greater power requirement. The main purpose of this study is to determine the necessary power requirement and the resistances caused by the deflection which is created by the crane motion on the bridge crane. The deflection caused by the crane body, because of the crane motion and the rotation angle of the crane wheels are calculated by using the finite element method (FEM) and a computer program is developed. By using the technical data of a German firm where mass production of bridge cranes are conducted, the required calculations have been done by using this computer program.