A Numerical solution of the integro-differential Equations
  1. Tez No: 35827
  2. Yazar: SAFFET ATABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEKİN TİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET Bu master tezinin amacı, Fredhol tür bir integro - diferansiyel denklemin sayısal çözümlerini elde etmektir. Tez üç bölümde sunulmuştur, birinci bölüm adi Fredhol tür integro - diferansiyel denklem üzerine genel bilgiler tarihsel gelişme ve konu ile ilgili önceki çalışmaların kısa bir özetini verir. İkinci bölüm; ikinci mertebeden Fredhol tip bir integro - diferansiyel denklemin sayısal çözüm yöntemini içerir. Üçüncü bölüm seçilmiş iki örnek problemin önerilen yöntemle çözümlerine ve sonuçların analitik çözümlerle çakıştığını göstermeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this master thesis to obtain the numerical solutions of an integro - differential equation in Fredholm type. It has been presented in three chapters, in which the first chapter gives the general information about to ordinary integro - differential equations, historical developments and previous studies related with this subject, were shortly summarized. Second chapter contains, the numerical solution method for an ordinary second order integro - differential equation in Fredholm type. Third chapter was reserved the solution of two selected sample problems and the solutions of proposed method indicated a close fitness to the results of analytic solutions.